Nem boszorkányság a láthatatlanság
Az AP hírügynökség cikke szerint az ötlet már több mint fantázia. A legoptimistább vélekedések szerint akár másfél éven belül megszülethet a mintadarab - igaz, nem annyira köpenyre, mint inkább pajzsra fog hasonlítani, és az első megrendelő sem egy varázsló lesz, hanem a Pentagon.
A londoni Imperial College professzora, John Pendry szerint elméletileg kétségkívül lehetséges a Harry Potter-féle csoda, ám a megvalósítás egyelőre nehézséget okoz. A Science című folyóirat internetes változatában publikált tudományos dolgozat társszerzőjét amerikai szaktekintélyek is megerősítették. A Pennsylvaniai Egyetemen Nader Engetha ugyanazzal a "metamatériával" kísérletezik, mint amiről Pendryék írtak. Az ilyen, a megfelelő elektromágneses hullámhosszra "hangolt" anyagból készült tárgyak teljesen átlátszóak lennének és árnyékot sem vetnének. Ebből következően a beléjük "csomagolt" tárgyak vagy személyek láthatatlanná válnának. Az anyag azonban még távolról sincs készen, és külön problémát jelent olyan vékony réteggé formálása, ami már a szövetekre is felvihető. A szilárd matematikai és fizikai bázison álló kutatást a hadsereg rendelte meg.
Egészen más megoldást választott a Tokiói Egyetemen Szuszumu Tacsi professzor, aki eredetileg a szobák belső falára és a repülőgépek pilótafülkéjének padlójára akarta kivetíttetni a külső világ képét. A szilárd felületek ebben az esetben valósággal eltűnnének, "láthatatlanná" válnának. Ő már demonstrált "átlátszó" dzsekit, amelynek elején megjelenik a viselője mögött lévő tér képe. Az optikai játékból életmentő megoldás is lehet: a sebészeknek bizonyos műtéteknél nagyon jó lenne "keresztülnézni" a saját kezükön és műszereiken.