Bűnbánó Bush és Blair

Az amerikai elnök és a brit kormányfő először ismerte be, hogy Irak ügyében történtek hibák.

George W. Bush először beszélt nyíltan arról, hogy követett el hibát Irak esetében. Az amerikai elnöktől évek óta kérdezgetik, lát-e bármit, amit másképpen kellett volna tennie, ám eddig elhárította az önkritika lehetőségét. Most Tony Blair brit kormányfővel tartott fehér házi sajtóértekezletén beismerte, hogy nem kellett volna azt mondania az iraki merényleteket végrehajtó terroristákra, hogy "Csak próbálják meg!". A legnagyobb hibának ezzel együtt az Abu Graib börtönben történt visszaéléseket tartja, de sietett hozzátenni, hogy a felelősöket - ellentétben Szaddám Huszein diktatúrájával - felelősségre vonták. Blair a maga részéről azt ismerte be, hogy nem számítottak ennyire eltökélt ellenállásra. Mindkét politikus komoly bajban van a saját hazájában: népszerűségi mutatóik negatív rekordokat döntögetnek.

Egy brit újságíró fel is vetette, hogy ez lehet Blair utolsó hivatalos washingtoni útja, Bush pedig a novemberi törvényhozási választások miatt aggódhat, mert a demokraták nagyobb térnyerése esetén még a felelősségre vonása is felmerülhet. Ezzel magyarázható, hogy az új iraki kormány megalakulását kihasználva az eddiginél valamivel őszintébben próbáltak meg kiállni a sajtó elé. A csapatkivonásra vonatkozó kérdések elől Bush igyekezett kitérni, mondván, hogy Iraknak még nincs védelmi minisztere, ő pedig a hadszíntéri parancsnokokra hallgat. Blair 2007 végét említette lehetséges határidőként.

A Bagdadban tárgyaló iráni külügyminiszter elvetette, hogy Teherán Irakról tárgyaljon Washingtonnal. Manusehr Mottaki szerint az amerikaiak propagandacélokra használták fel az ő tárgyalási szándékukat. Irán most már nem Irakról, hanem saját nukleáris programjáról akar tárgyalni Amerikával. Washington ez elől egyelőre elzárkózik, mert abban bízik, hogy a konfliktus az európai közvetítés révén nem kétoldalú, hanem nemzetközi kérdésnek látszik.

l A palesztin kormánypárt, a Hamasz visszavonta az utcáról háromezres rendőri erejét. Az egység működésének kezdete óta folyamatosak voltak az összecsapások a Mahmud Abbasz palesztin elnök pártja, a Fatah fegyvereseivel. Dél-Libanonban egy autóba rejtett pokolgép megölte az Iszlám Dzsihád helyi vezetőjét, Mahmud Madzsdubot és testvérét. A szélsőséges szervezet Izraelt gyanúsítja a gyilkossággal. (Munkatársunktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.