Transelektro: darabokban mentenék a menthetőt
Kevés kézzelfogható eredményt hozott a Transelektro megmentéséről hónapok óta zajló alkudozás. Tart a végjáték, de a hitelező bankok még mindig nem jutottak közös nevezőre arról: támogatják-e a tönk szélén álló cégcsoport két hete bemutatott reorganizációs programját. A mintegy ötvenmilliárd forint hitel visszafizetésére adott moratórium a jövő szerdán lejár, a Transelektro tulajdonosai pedig a hírek szerint hétfőn teszik le utolsó tétjeiket. Már most biztosnak látszik: Székely Péter néhai vállalatbirodalmának érdekeltségei közül a legjobb esetben is csak néhány maradhat meg.
Szűk körű megbeszélést tartottak tegnap délután a Transelektro és a hitelező bankkonzorciumot irányító pénzintézetek vezetői. A megbeszélés részleteiről senki nem beszél, ám a játszma utolsó állása ismert. Tímár Gyula, a cégcsoportot összefogó Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Zrt. igazgatóságának elnöke ugyanis erről levélben tájékoztatta valamennyi finanszírozó bankját.
E szerint a GTV megmentéséről folyó tárgyalások nem hozták meg a várt eredményt. Május 31-én lejár a bankok által biztosított hitelmoratórium, a cég pénzeszközei pedig nem biztosítják működésének fenntartását. Ezért a társaság csődvédelmi eljárást kezdeményez a felszámolás elkerülésére. Valószínű azonban, hogy a GTV ezzel is csak időt nyer. Arra ugyanis nincs garancia, hogy a társaság a csődvédelem fedezékében egyezségre tud jutni hitelező szállítóival. Így lehetséges, hogy a GTV július 1-je után nem tudja elkerülni a felszámolást. A dátum nem véletlen: a nyár közepén lép életbe a csődtörvény szigorítása, amely szerint a vállalatok vezető tisztségviselői saját vagyonukkal is felelőssé tehetők cégük fizetésképtelensége esetén. Azt pedig, ami ezzel együtt jár, a Transelektro jelenlegi vezetőinek nincs okuk magukra venni.
A cégcsoport többi vállalkozásának még nem kell feladni az utolsó kenetet. A GTV elnöke - levele tanúsága szerint - lát lehetőséget arra, hogy a jövő hét derekáig egyezségre jusson a hitelezőkkel a többi cég megmentéséről. Erre elvben alapot adhat, hogy a Transelektro az elmúlt időszakban egyenként tett ajánlatot valamennyi bankjának. Így lehetséges, hogy a teljes holding megmentéséről megegyezni nem tudó pénzintézetek külön megállapodásokat kötnek majd az egyes Transelektro-vállalkozásokkal. Mindez persze csak akkor ér majd valamit, ha a GTV esetleges felszámolása során hitelező bankok nem hívják le a többi Transelektro-cégtől kért garanciákat.
A valódi kérdés mindenesetre már csak az, kinek a kezébe kerülnek a veszteségek leírása után megmaradó cégek. A befutó jelöltek köre - a pénzükért ma még sorban álló bankok mellett - jól körülhatárolható. Közülük - nem meglepő módon - a legerősebbek éppen a Transelektro megmentéséről tárgyaló, a cégbe csak néhány hónapja beszállt tulajdonosok. Ezek a befektetők eleve úgy számoltak: vagy sikerül megmenteniük a teljes holdingot, vagy ott lehetnek örökségének elosztásánál. Azt azonban egyelőre csak találgatni lehet, hogy a Vegyépszer, a Közgép, illetve a Resonator Kft. hármasa hogyan osztozik majd meg a Ganz Transelektro Energetikai és Környezetvédelmi (GTEK) Zrt., a Ganz Transelektro Közlekedési (GTK) Zrt., valamint a Ganz Röck Kazán és Erőművi Berendezések Zrt. maradványain.
Mindenesetre a mintegy 1600 embert foglalkoztató cégcsoport megmentése szempontjából meghatározó projektek egyelőre egy új társaságba kerülnek. Erre a feladatra a Vegyépszer öt éve megalapított Magyar Útépítő Kft. néven jegyzett vállalkozását szemelték ki. Ezt a céget a Transelektro megmentésén dolgozó befektető hármas egymilliárd forint tőkéhez juttatja, és üzletrészeit elosztja egymás között. Emellett a cég hamarosan átkeresztelkedik: új neve Transelektro Fővállalkozó és Szolgáltató Kft. lesz.