Vonzó terep a magyar befektetőknek
Az utóbbi időben még nőtt az érdeklődés az ország iránt. Gazdasági ügyekről a Szerbia és Montenegró-i államszövetség tagjaival eddig is jószerével külön-külön kellett tárgyalni. A most váló felek gazdasága alig kapcsolódik, más az adó- és vámrendszer, sőt a fizetőeszköz is.
- Aki beruházott Montenegróban, eddig is számolt a népszavazás kockázataival - mondja Hülvely István, a Hunguest Hotels Rt. vezérigazgatója. A cég két szállodakomplexum tulajdonosa Hercegnoviban. A 15 millió euró értékű beruházás első üteme már elkészült, befejezése jövő év elején esedékes. Jelenleg egy szállodaipari vállalat - amelynek egyharmada már az övék - 60 százalékos állami részesedésére pályáznak. A vételárral és a felújítási költségekkel együtt a beruházás értéke elérheti az 50-100 millió eurót.
A Malév nyaranta heti három járatot indít Podgoricába, az egyik legnagyobb magyar befektető a Magyar Telekom, amely tavaly nyerte el egy privatizációs tenderen a helyi távközlési vállalat 76,53 százalékát több mint 140 millió euróért. A cég nem kommentálta a népszavazás utáni várakozásaival kapcsolatos kérdésünket.
A gazdasági tárca szerint 20-25 millió euróra tehető az országba irányuló magyar élelmiszerexport, az import jelentős része pedig a Magyar Alumínium Rt. bauxit- és timföldszállítmányaiból származik. A cég 2004 óta áll kapcsolatban a nemrégiben privatizált Boksita Ad. Niksiae bauxitbányával, emellett szeretnének 10-15 éves koncessziót szerezni, és évi 150-200 ezer tonna bauxitot importálni. A bari kikötőfejlesztésben a Ganz Acélszerkezet Rt. érdekelt. Várhatóan a héten dönt a montenegrói kormány a 13 éves futamidejű, 15 millió eurós magyar állami segélyhitelből finanszírozott oktatási intézményépítésre kiírt pályázatról. Öt magyar cég pályázott egy podgoricai szakmunkásképző vizsgaközpont, és egy egészségügyi szakközépiskola kivitelezésére.