Pokorni: tisztességtelen lépések az oktatásban
A politikus szerint a Gyurcsány-kormány nem abba az irányba indult el, amit a választások során az embereknek ígért az oktatás területén, hiszen fejlesztések, megújítás, technopoliszok és biopoliszok helyett, a hírek szerint a kormány a közoktatásban 20 százalékos óraszámnövelésre készül, közben befagyasztva a béreket, míg a felsőoktatásban tandíjat akar bevezetni. Mint mondta, sajtóhírek szerint a kormány 2006-ban és 2007-ban két-két órával növelné a jelenlegi 20 órás munkahetet, azonban a pedagógusok 20 százalékos tehernövekedése bérstoppal párosulna.
Az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere szerint ugyan "nem ördögtől való" az óraszámok emelése, azonban ezt ilyen differenciálatlanul, pusztán költségvetési szempontokat figyelembe véve, rossz intézkedésnek tartja. Ugyanakkor hozzátette: az intézkedés a költségvetés helyzetén sem segítene, hiszen 2008 körül származna belőle bevétel.
Pokorni Zoltán szerint hasonló a helyzet a felsőoktatási tandíj esetén is, amelyet 2007-től felmenő rendszerben vezetne be sajtóhírek szerint a kormány, ugyanakkor ebből bevétel csak 2013-ban, 2015-ben kezdene csordogálni. Ez csak egy propagandafogás Brüsszel felé, amellyel Gyurcsány Ferenc és Veres János a hitelességi problémáit próbálja orvosolni - tette hozzá a politikus. Hangsúlyozta: a felsőoktatási tandíj bevezetése visszafogja a tanulási vágyat, ezzel hosszú távon sokat tud ártani az országnak.
Nem igaz az állítás, hogy sok a pedagógus és sok az iskola, hiszen rengeteg olyan feladat van - nyelvtanítás, fejlesztés, hátrányos vagy speciális igényű tanulókkal való foglalkozás - amelyeket jelenleg sem tudnak megoldani oktatásban - hangsúlyozta Pokorni Zoltán, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy mintegy 300-400 ezer felnőtt ember átképzésére is szükség lenne, hogy jól működjön a gazdaság.
Véleménye szerint nem helyes arra költeni az uniós fejlesztési lehetőségeket, hogy "képzési központokat álmodunk műmárványba és betonba", miközben a szakképző iskolák egyharmada kong az ürességtől. "Nem betonozni kell az uniós fejlesztésekből, hanem oktatni, épület bőven van, pad rengeteg van" - tette hozzá Pokorni Zoltán.
A fideszes politikus arra a felvetésre, hogy sajtóhírek szerint megszüntetnék a nyolcosztályos gimnáziumi oktatást, úgy reagált: ő maga sem tartja jónak ezt az oktatási formát, ugyanakkor ez nem vált uralkodó struktúrává, jelenleg elenyésző számban működik, így az a kérdés, van-e ok a megszüntetésre, nem sérti-e ez a szabad iskolaválasztás jogát. (MTI)