Montenegróban az ellenzék nem ismeri el a vereséget
Megerősítette kedden a montenegrói választási bizottság (RRK) a függetlenségpárti tábor győzelmét a Szerbiától való elszakadásról rendezett népszavazáson, az eredményt elfogadta Boris Tadic szerbiai elnök is, de a Belgrád-párti ellenzék szavazatlopásokra gyanakszik és nem ismeri el a vereséget.
A montenegrói választási bizottság élére az Európai Unió által kijelölt szlovák diplomata, Frantisek Lipka a bizottság előzetes eredményeit ismertetve bejelentette kedden, hogy a vasárnapi népszavazáson részt vevők 55,50 százaléka arra voksolt, hogy Montenegró független állam legyen, míg 44,50 százalékuk ellene szavazott. A választási részvétel 86,49 százalékos volt. A bizottság az összes voks feldolgozása után tette közzé eredményét, de nem végleges, hanem előzetes eredményről van szó, mert 72 óra áll rendelkezésre az óvások és panaszok benyújtására.
Az egységpártiak egyik vezetője, Predrag Popovic néppárti elnök kedden bejelentette, hogy a Belgrád-párti tömb óvást emel a választási bizottságnál, mert "brutális szavazatlopásokra" gyanakszik. A szerbpárti tömb követeli az összes szavazat újraszámlálását és a névjegyzékek ellenőrzését. Amíg ez nem történik meg, nem ismeri el a népszavazás eredményét.
Boris Tadic szerbiai elnök ugyanakkor kedden bejelentette, hogy elfogadja az RRK által közzétett eredményt. "Ismert, hogy a közös ország fenntartásáért szálltam síkra... De demokrataként és egy demokratikus ország elnökeként kész vagyok elfogadni Montenegró népének többségi akaratát" - mondta Tadic, hozzátéve, hogy ígéretéhez híven ő lesz az első szerbiai hivatalos személy, aki elutazik Montenegróba, hogy gratuláljon a győzteseknek.
A Szerbiában élő ismert montenegrói közéleti személyiségeket és politikusokat tömörítő mozgalom ugyanakkor bejelentette, hogy a "szavazatlopások" miatt nem ismeri el a referendum eredményét. Az állásfoglalást a mozgalom elnöke, Ljubomir Tadic akadémikus írta alá, aki édesapja a montenegrói származású szerbiai elnöknek.
Egyelőre Vojislav Kostunica szerbiai miniszterelnök sem követte Tadic példáját. Közölte, hogy el fogja fogadni a montenegrói referendum kimenetelét, mihelyst közzétették a hivatalos végeredményt. Megjegyezte, hogy a gyanú legcsekélyebb árnyéka sem vetülhet az eredményekre.
Szinte az összes térségbeli ország vezetője gratulált már a montenegrói kormányoldalnak a népszavazási sikerhez, és elfogadta az eredményt Borislav Paravac, a boszniai államelnökség szerb tagja is.
Svetozar Marovic szerbia-montenegrói államfő bejelentette, hogy a jövő hét közepén lemond tisztségeiről, és összehívja a legfelsőbb védelmi tanács ülését is, tisztázandó a hatáskörök megosztásának menetét. Dragan Sekulovic montenegrói külügyminiszter-helyettes szerint Montenegrónak 40 országban lesz önálló diplomáciai-konzuli képviselete, közte Magyarországon is.
Belgrádi lapértesülés szerint a függetlenséget valószínűleg július 13-án, az Államiság Napján kiáltják ki Montenegróban.
Montenegró előtt nyitva áll annak a lehetősége, hogy idővel csatlakozék az Európai Unióhoz - közölte kedden Brüsszelben Olli Rehn, a szervezet bővítési biztosa. Az Európai Bizottság először tett erre utaló kijelentést azóta, hogy a vasárnapi montenegrói referendumon a szavazók 55,5 százaléka a függetlenségre voksolt.(forrás: MTI)