"Nem mindenki bandita"
- Mi történik az olasz futballban?
- Nagyon egyszerű: belülről rohadt szét az egész. A bajnokságot bűnszervezet irányította, szabályok nélküli, átláthatatlan, tisztességtelen rendszer működött. Ez az olasz labdarúgás történetének legsúlyosabb botránya. Persze, a múltban is akadtak piszkos ügyek, de azok a klubokat érintették, nem pedig az olasz futball intézményeit.
- Mit gondol a központi figuráról, Luciano Moggiról?
- Nem szívesen nyilatkozom róla. Az a telefonlehallgatás mindenesetre önmagáért beszél, amelyből kiderült, hogy Paparesta játékvezetőt Moggi egy, a Juventusnak kedvezőtlen döntés miatt bezárta az öltözőbe, és megfenyegette, hogy megvereti. A bíró hallgatott, nem volt kihez fordulnia. Sem a bírói testületben, sem a labdarúgó-szövetségben nem volt senki, akitől védelmet kérhetett volna.
- Mi lesz most?
- A vezetők lemondtak, a törvénysértésekről a bíróság dönt, s az olasz sportban rendszerváltásra van szükség. Bízom benne, hogy sikerül irányt váltani. A cél, hogy a legfőbb érték a sportteljesítmény legyen, a pénzügyi, kereskedelmi haszon csak ezután következzen.
- A labdarúgó-szövetség élére kinevezett kormánybiztos, Guido Rossi megerősítette posztján a Juventus egykori edzőjéből lett szövetségi kapitányt, Marcello Lippit. A válogatott első edzőmérkőzésén azonban kifütyülték a játékosokat. Ezek után mit vár a világbajnokságon?
- Lippinek magával kell elszámolnia. Elképzelhető ugyanakkor, hogy a botrány okozta légkörben az olasz csapat megtáltosodik. A válogatott feladata lesz lemosni a szégyenfoltot: Németországban az a missziónk, hogy javítsunk az olasz futballról alkotott képen. Ne feledjük, Itália a 2012-es Európa-bajnokság megrendezésére pályázik. Még nincs minden veszve. Be kell bizonyítani, hogy az, ami történt, az olasz labdarúgás szűk szeletét érinti csak. Tudom, nehéz elhinni, de nem mindenki bandita nálunk.