Montenegró elválik Szerbiától

A montenegrói állami választási bizottság hivatalosan bejelentette a függetlenségpárti tábor győzelmét a Szerbiától való elszakadásról rendezett vasárnapi népszavazáson. A Le Monde szerint az uniós csatlakozás ugyan csökkentené az újabb fegyveres konfliktusok esélyét, de a régi tagállamok már egyre kevésbé vágyakoznak új tagokra.

Az Európai Unió elismeri a montenegrói népszavazás eredményét, az állam függetlenné válását, ez derült ki az első nyilatkozatokból. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője arra kérte mind a függetlenségpárti, mind az azt ellenző lakosokat, hogy tartsák tiszteletben a vasárnapi referendum eredményét.

A montenegrói parlament rövidesen elfogadja a függetlenségi nyilatkozatot, amivel átadja a múltnak a múlt század kilencvenes éveiben véres háborúkkal szétdúlt Jugoszlávia utolsó maradványát, a Szerbia és Montenegró nevet viselő, józan megítélés szerint ötéves fenállása során egyetlen napig sem életképes államközösséget.

Korábbi brüsszeli ígéret szerint Montenegró ezután Szerbia visszatartó hatása nélkül, önállóan folytathatja felzárkózását az Európai Unióhoz. A Reuters tudósítása szerint a hírt puskadurrogtatással és tűzijátékkal ünnepelték Podgorica utcáin. A hivatalos eredményt ma délelőtt teszik közzé.

A szavazatok újraszámlálását követelik az "unionisták"

Az államszövetség montenegrói hívei nem ismerik el a vasárnapi függetlenségi népszavazás előzetes eredményeit és követelik az összes szavazat újraszámlálását.Az "unionista" tömb népszavazási stábja közleményében jelentette be követelését, miután vezetői tárgyaltak Miroslav Lajcakkal, az Európai Unió montenegrói különmegbízottjával. Ezenfelül az unionista pártok vezetői követelik a választói névjegyzék részleges ellenőrzését.

A Le Monde óvatosságra int

A kör négyszögesítése megtörtént a Balkánon: az első világháborút követően Franciaország tartotta keresztvíz alá azt a Szerb-Horvát-Szlovén Királyságot, a későbbi Jugoszláviát, amelynek szétesése után a nyílt konfliktusoktól csak az európai kormányok által egyre ellenségesebben kezelt uniós csatlakozás mentheti meg a most újjászülető miniállamokat - vélte vezércikkében a Le Monde francia napilap.

A Montenegró önállóságról tartott népszavazás eredményét kommentáló Balkanizálódás című szerkesztőségi írásában a párizsi mértékadó újság felhívja a figyelmet: bár az Európai Unió sokáig mindent megtett azért, hogy Jugoszlávia maradványaként Szerbiát és Montenegrót egyben tartsa, a vasárnapi népszavazás valójában nem sokat változtat a már kialakult helyzeten, vagyis az államközösség két tagja közti eltávolodáson.

Montenegrónak saját elnöke, kormánya, parlamentje, nemzeti lobogója és pénze (euró) van. A különválást jelképesen Szerbiának nehezebb elfogadnia, amely a montenegrói döntéssel "önmagára és saját politikai feszültségeire redukálódott". Ráadásául "újabb csonkítás" is fenyeget Koszovó függetlenségével, amellyel a szerbek elvesztik azt is, amit a nacionalisták Szerbia bölcsőjének tekintenek.

A nemzetközi közösség lassanként elismerte, hogy nem kényszeríthet együttélésére olyan népeket, amelyek ezt nem akarják - mutat rá a Le Monde, így folytatva: "Az önrendelkezés dicséretes elv, de nem mentes veszélyektől. Szószerinti alkalmazása a térség balkanizálódásának folytatásához vezethet, járványszerűen, Bosznia-Hercegovinában és Macedóniában".

A párizsi újság szerint az Európai Unió egyetlen eszközzel gyakorolhat nyomást a nyílt konfliktusok elkerülése érdekében: a csatlakozás perspektívájával. Ugyanakkor a Franciaország által keresztvíz alá tartott Jugoszlávia szétesése nyomán újjászülető miniállamok még évekig nem fogják tudni a csatlakozási követelményeket teljesíteni, miközben az európai kormányok és a közvélemény egyre ellenségesebben viszonyulnak az újabb bővítésekhez. "A kör négyszögesítése" - zárja vezércikkét a Le Monde.

A Le Figaro című napilap Montenegró utolsó uralkodójának ükunokáját kísérte el a népszavazásra az egykori királyi palotáról nevezetes Cetinjébe. Miután őseit 1918-ban elűzték az országból, Nicolas Petrovic Niegos már Franciaországban született. A párizsi építésznek nincsenek politikai ambíciói, s reméli, hogy Montenegró hamarosan egy "igazságos és környezetvédő, független európai állam" lesz. De ha a montenegróiak vissza akarják állítani a monarchiát, bevallása szerint nem fog nemet mondani a felkérésre - mondta el a lapnak "a kijelentésre kissé nyugtalanul reagáló francia felesége társaságában" a herceg.

Magyarország üdvözli a népszavazás eredményét

Magyarország üdvözli, hogy a montenegrói népszavazás békés, demokratikus módon zajlott le, tisztességes és törvényes eredményt hozott - közölte a Külügyminisztérium hétfőn az MTI-vel."Ehhez magyar részről is hozzájárultunk a montenegrói függetlenségi népszavazást megelőzően az Európai Unió közvetítő missziója révén, amelyben magyar diplomata is részt vett" - áll a közleményben.

Mint írják, az előzetes eredmények szerint a népszavazáson a függetlenséget támogatók aránya meghaladta az 55 százalékot; "ennek értelmében megszűnhet Szerbia és Montenegró államközössége, és Montenegró az önálló államiság útjára léphet".

"Bízunk abban, hogy a népszavazás eredményét minden érintett fél elfogadja, ami hozzájárul a montenegrói politikai és társadalmi konszenzus és a térség stabilitásának további erősítéséhez" - olvasható a Külügyminisztérium közleményében.

Hangsúlyozzák azt is: a magyar kormány változatlanul arra törekszik, hogy fejlessze jószomszédi kapcsolatait mind Szerbiával, mind pedig Montenegróval. 

(forrás: MTI, Népszabadság, Pilcz Nándor)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.