Montenegró az elszakadásra voksolt

Tegnap esti nem hivatalos részeredmények szerint Montenegró elszakad a Szerbiával alkotott államközösségtől, mivel a választók több mint 55 százaléka a függetlenségre szavazott.

A függetlenségpárti erők győzelmével zárult Montenegróban a soha nem jegyzett 86,5 százalékos részvétellel lebonyolított vasárnapi referendum. A központi választási bizottság késő este nem hivatalosan közölte, hogy a hatszázezres lélekszámú délszláv köztársaság önállóságára a szavazatukat leadó polgárok 56,3 százaléka voksolt. A népszavazás tisztaságát felügyelő két szervezet, a podgoricai székhelyű monitoringközpont (CEMI) és a belgrádi székhelyű Központ a Szabad Választásokért és Demokráciáért (CESID) közös felmérése által jósolt eredményt bizonyára az Európai Unió is elismeri, hiszen Brüsszel szabta meg korábban az igen magasnak, már-már elérhetetlennek ítélt 55 százalékos arányszámot. Zlatko Vujovic , a CEMI ügyvezető igazgatója szerint stabil eredményről van szó.

A montenegrói parlament rövidesen elfogadja a függetlenségi nyilatkozatot, amivel átadja a múltnak a múlt század kilencvenes éveiben véres háborúkkal szétdúlt Jugoszlávia utolsó maradványát, a Szerbia és Montenegró nevet viselő, józan megítélés szerint ötéves fenállása során egyetlen napig sem életképes államközösséget. Korábbi brüsszeli ígéret szerint Montenegró ezután Szerbia visszatartó hatása nélkül, önállóan folytathatja felzárkózását az Európai Unióhoz. A Reuters tudósítása szerint a hírt puskadurrogtatással és tűzijátékkal ünnepelték Podgorica utcáin. A hivatalos eredményt ma délelőtt teszik közzé.

A legnagyobb részvételi arányt az említett két szervezet a szerbek lakta észak-montenegrói térségben mérte. Elemzők korábban úgy vélekedtek, hogy a magas részvétel nem kedvez a szakadár tömbnek, mivel azt jelzi, hogy az északi hegyvidéki szerb falvak idős lakosai is élnek választójogukkal, akik általában a tartózkodók táborát gyarapítják. Milo Djukanovic Montenegró kormányfője szerint a népszavazás után Montenegróban „elindul a politikai homogenizáció folyamata”, ezáltal pedig az ország felülkerekedik az európai integráció előtt álló akadályokon.

A Montenegróban korábban megszokott politikai indulatoskodást a referendum napjára jócskán megszelídítették az állandóan ott tartózkodó vagy időről időre odalátogató európai megbízottak. Nekik tulajdonítható az is, hogy a vasárnapi szavazáson igazából csak egy komolyabb incidens történt: Niksics egyik szavazóhelyén egy voksoló rátámadt a bizottságra. A bel- és külföldön egyaránt nagy érdeklődést keltő referendum tisztasága fölött 3500 megfigyelő őrködött.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.