Múzeumba pöckölt gombfoci
A gombfoci az 1910-es években született az akkori Magyarország területén - mélyíti e téren hézagos ismereteinket Vámos-Lovay Zsuzsa, a Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese. A nagypályás focihoz hasonló szabályokkal játszható gombfoci "játékosait" eleinte csontból készült kabátgombok "személyesítették meg". A gombokat megreszelték, megcsiszolták, hogy még alkalmasabbak legyenek a játékra. Gyakran több gombot egymásra erősítettek dróttal, vagy öszszeragasztották őket szurokkal. A kapukat fából barkácsolták, és gézből készült hálóval látták el. A játékosok mozgatását pöcköléssel, körömrányomással vagy fésűvel oldották meg. A labda a kezdetekkor slicc- vagy inggomb volt, amelyet olykor szintén megmunkáltak. Pályaként pedig egy sima, négyszögletű asztal is megfelelt.
A játék gyorsan népszerűvé vált, olyannyira, hogy idővel felmerült az igény bajnokság megrendezésére. 1958 novemberében a budapesti Kárpátia étteremben ideiglenes szövetség alakult, majd kiírták az első Budapest Bajnokságot. Megkezdődtek a szervezett viadalok, a versenyszerű gombfocit pedig asztali labdarúgásnak nevezték el. Az eszközök is kifinomultak, specializálódtak.
Megjelentek a különböző műanyagok: plexi, bakelit, nejlon, poliamid. A játéknak 1964-ben megjelent az első nyomtatott szabálykönyve. 1989-ben az országszerte működő klubok megalakították a Magyar Asztali Labdarúgó Sportszövetséget.
A kezdeményezésnek aztán híre ment a világban. A következmény: 2002-ben megalakult Budapesten a nemzetközi szövetség, és szektorlabdára változtatták a versenyszerű gombfoci elnevezését. Jelenleg 5 földrész 22 országában játszszák a szektorlabdát. A Nemzetközi Szektorlabda Szövetség által kiírt világbajnokságokat eddig a magyarok nyerték. Itt legalább mi vagyunk a bajnokok, ha már a zöld gyepen nem megy.
A kamarakiállításon lesz jó néhány tárgyi emlék, dokumentum a játék "amatőr" kezdeteitől (a valódi csontgomboktól) a mai napig, azaz a "profizmusig" való fejlődésig (a különböző műanyagok felhasználásáig). Ezért lett a bemutató címe Csonttól a műanyagig: gombfociból szektorlabda.