Lenti: ahol mindenki gyanús

Eddig több száz embert hallgatott meg a rendőrség a zalai Lentiben a Ke-reszténydemokrata Párt jelöltje, Bartók Tivadar hamis kopogtatócédulái ügyében, és még nem ért véget a nyomozás.

Két hónap telt el azóta, hogy Bartók Tivadar, a Kereszténydemokrata Párt (KDP) lenti jelöltjének kopogtatócédulái között hamisítványokat találtak, de azt még mindig nem tudni: miként kerültek hozzá a szelvények, honnan származnak az azokon szereplő adatok, és ki hamisította az aláírásokat. A rendőrség teljes hírzárlatot rendelt el az ügyben. Egyelőre csak annyit tudni: már legalább kétszáz helybelit idéztek be tanúként egyebek mellett azért, hogy ellenőrizzék, saját aláírásuk szerepel-e a KDP-jelöltet támogató ajánlószelvényen.

A lenti választási bizottság - mint arról korábban beszámoltunk - március 16-án derített fényt a csalásra: az okmányiroda vezetője a szelvények ellenőrzése során saját nevét fedezte fel Bartók Tivadar egyik kopogtatócéduláján, holott ő mást támogatott. Még aznap kiderült, hogy a leadott 816 ajánlószelvény közül többtucatnyinak kétséges a hitelessége. Az, hogy pontosan hány volt hamisítvány, csak a rendőrségi vizsgálat lezárása után derül ki. Bartók Tivadar azt állította, hogy nem tudott a hamisítványokról, 5-10 aktivista gyűjtötte számára a szelvényeket, amiket nem ellenőrzött. A történteket politikai provokációnak nevezte a politikus, és visszalépett a jelöltségtől. A helyi választási bizottság feljelentést tett a rendőrségen.

Az ügyben helyi politikusok is nyomozásba kezdtek: összeesküvés-elméletek sora látott napvilágot Lentiben az elmúlt két hónapban. Az egyik verzió szerint a Fidesz-szimpatizánsok juttatták el a hamis szelvényeket Bartók Tivadarhoz azért, hogy megtorpedózzák jelöltségét, nehogy jobboldali szavazatokat vigyen el. Nógrádi László határozottan állítja, hogy nincs közük az ügyhöz, de azt utólag elismeri: valószínűleg nem szerzett volna mandátumot már az első fordulóban, ha Bartók elindul. Pál Attila, a Fidesz helyi szervezetének vezetője azt mondja: semmi közük a történtekhez, ezért nem is foglalkoznak az üggyel.

Egy másik, Lentiben hallható felvetés szerint a szocialistáktól származnak a hamis ajánlószelvények. Ennek az elképzelésnek az ad alapot egyesek szerint, hogy feltűnően sok MSZP-tag - így például mások mellett Tóth Péter, a helyi kampányfőnök - nevével éltek vissza. E verzió szerint az MSZP célja az volt: szelvényekkel segíti jelöltséghez Bartók Tivadart, hogy a választáson gyengítse a Fidesz-KDNP jelöltjének szavazóbázisát - csak éppen "rossz neveket" hamisítottak, s kiderült a csalás. Tóth Péter, a szocialisták helyi kampányfőnöke például azt állítja: párton belül kell keresni a tettest, mivel a tagok adatai csak a helyi MSZP-irodából kerülhettek ki.

Horváth Csaba, az MSZP lenti szervezetének vezetője vitatja ezt, ugyanakkor hozzáteszi: mivel valóban feltűnően sok szelvényre hamisították MSZP-tagok, szimpatizánsok nevét, belső vizsgálatot tartottak. Az elnök közölte: nem találtak arra utaló jelet, hogy a pártnak köze lenne az ügyhöz.

Lentiben egyébként a Független Kisgazdapárt jelöltje, Bollér Vilmos kopogtatócédulái között is találtak olyanokat, amelyeknek megkérdőjelezhető volt a hitelessége, ezért a választási bizottság ebben az esetben is feljelentést tett. Bollér Vilmos viszont elindult a választásokon. A szavazatok 0,72 százalékát szerezte meg az első fordulóban, amelynek során a Fidesz-KDNP jelöltje, a város polgármestere, Nógrádi László 50,75 százalékos ered-ménnyel mandátumot szerzett.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.