A magyar választási rendszer reformját sürgetik a szakemberek

Reformra szorul a magyar választási rendszer, átláthatóbb párt- és kampányfinanszírozásra, áttekinthetőbb jelöltállítási folyamatra és a választási csalások erősebb szankcionálására lenne szükség - hangsúlyozták azok a szakemberek az MTI-nek, akik részt vettek az Élőlánc Magyarországért által szervezett konferencián, ahol a választási rendszer lehetséges átalakítása volt a téma.

A távirati iroda Kiszelly Zoltán és Miklósi Zoltán politológusokat, valamint Horváth Attilát, az ELTE egyetemi docensét kérdezte.

Kiszelly Zoltán szerint alapvető hiányosságai vannak a magyar választási rendszernek. Nemcsak a választási csalások és pártfinanszírozás követhetetlensége a probléma, hanem például a kartellpártosodás is, tehát a parlamenti pártok olyan előnyökhöz jutnak, amelyek bebetonozzák őket a hatalomba és új társadalmi irányzatok nehezen tudnak bekerülni a politikai arénába.
„Az ideiglenesnek szánt Alkotmány egészében reformra szorul. Ez olyan, mint egy pókháló, szerintem nem lehet az egyik részéhez úgy hozzányúlni, akár a választójogi rendszerhez, akár a parlament létszámának csökkentéséhez, akár az önkormányzati rendszer átalakításához, hogy a többihez ne nyúljunk” - hangsúlyozta MTA Politikatudományi Intézetének politológusa, aki szerint alapvető reformokra van szükség az egész politikai, közigazgatási rendszerben.
A politológus ugyanakkor elismerte, hogy a mostani nagyon rugalmas rendszer, bizonyos kiskapuknak köszönhetően lehetőséget ad korlátozott reformokra a jelenlegi keretek között is. Például a pártalapítványok finanszírozásáról szóló jogszabállyal sikerült megoldani, hogy több pénzük legyen a politikai erőknek.

Kiszelly Zoltán szerint az egyfordulós modell olcsóbb, egyszerűbb és tisztább kereteket teremtene.

Miklósi Zoltán a jelenlegi rendszer legnagyobb hibájának az átláthatatlan a párt- és kampányfinanszírozást nevezte. Szerinte irreális az a szabály, hogy a pártok csak 386 millió forintot költhetnek a kampányra, ráadásul nincs is konkrétan meghatározva, hogy mi számít választási költségnek. Ellenőrizhetetlen a pártok költségvetése, az erre a feladatra hivatott Állami Számvevőszék pedig mindössze a hozzá benyújtott számlákat vizsgálja, de nem néz mélyebben a pártok kasszáiba.

„Mindenki tudja, hogy baj van ezzel a rendszerrel. Nagyon sok a törvénytelenség, ami növeli a politikai osztálynak a veszélyeztetettségét. Igazából senkin nem érdekelt a mai rendszer fenntartásában, kizárólag azok, akik közvetítenek a pártok és a gazdasági érdekcsoportok között” - hangsúlyozta az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet politológusa. Szerinte növelni kellene a kampányban elkölthető pénzkeretet, így átláthatóbbá válna a finanszírozás.

A politológus hozzátette, hogy az egyfordulós országgyűlési választás nemcsak olcsóbb lenne, de áttekinthetőbb kampányköltségvetéseket is magával hozhatna.

Horváth Attila szerint a magyar rendszer legnagyobb hiányossága, hogy komolyabb büntetés nélkül lehet választási csalást elkövetni. Az ELTE Állam- és Jogtudományi karának docense hangsúlyozta, hogy az idei kampányban is előfordultak visszaélések, például szavazatvásárlás, vagy láncszavazásra utaló jelek, ám a pártok mindezt „nyugodt szívvel megtehetik”, hiszen a rendszerváltás óta nem tudni olyan esetről, amikor egy nyilvánosságra került választási csalást komolyabb szankció követett volna.

A szakértő úgy vélte, alapvetően jó a választási szisztéma Magyarországon, a vegyes rendszer ugyanis kiküszöböli mind a listás, mind az egyéni választókerületek szavazataira épülő modellek hiányosságait.

„Önmagában a választójogi rendszert lehet kritizálni, de olyan nagy változásokat nem érdemes rajta tenni, ugyanis ez már egyfajta kompromisszum eredménye, a lakosság megszokta” - hangsúlyozta Horváth Attila, hozzátéve, hogy apróbb törvényi finomításokat ő is elképzelhetőnek tart, azt azonban kizárja, hogy más országban már bevált rendszerre cseréljék le a magyar modellt.(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.