Megfosztották hatalmától a nepáli királyt
A csütörtöki döntést megelőzően áprilisban többhetes tüntetésekkel kikényszerítették, hogy Gianendra lemondjon a 2005 februárjától gyakorolt abszolút hatalmáról, s visszaadja a törvényhozási teendőket a parlamentnek, s újra kineveztek miniszterelnököt. A törvényhozás most egyhangú szavazással kinyilatkozta, hogy a király pusztán ceremoniális tisztet tölt be ezentúl. A miniszterelnökre, illetve a parlamentre ruházták a 90 ezer fős hadsereg irányítását, egyúttal a királyt megfosztották mentelmi jogától, és adófizetésre kötelezték. A hét párt kilencpontos deklarációja szerint "Őfelsége kormánya" helyett mostantól Nepál kormányának nevezik a végrehajtó hatalmat. A 27 milliós himalájai hindu ország ezzel lényegében szekuláris állammá válik. A deklaráció semmisnek nyilvánította azokat a törvényeket, amelyek a fentieknek ellentmondanak. (Nepál 1990-es alkotmánya ugyanis kimondta, hogy minden törvényt a királynak kell aláírnia.)
A parlament határozatát üdvözölték az 1996 óta a monarchia megdöntéséért fegyverrel harcoló maoista kommunista lázadók is, ugyanakkor kitartanak amellett, hogy ki kell kiáltani a köztársaságot. A hét politikai párt és a kommunisták még tavaly novemberben egyeztettek a Gianendra király abszolút hatalma elleni fellépésről.
Richard Boucher amerikai külügyi államtitkár - mint az AP jelentette - tegnap jelezte: a lázadóknak be kell tartaniuk a tűzszünetet, befejezni a fegyveres harcot. Amíg ez nem következik be, fennáll annak veszélye, hogy a maoisták egypártrendszerű, tekintélyelvű államot hoznak létre Nepálban.