Tizenöt szaúdi rabot engedtek haza Guantánamóról
A Pentagon márciusban jelentette be, hogy a terrorizmus elleni háború keretében elfogott, Guantánamón őrzött 500 fogoly mintegy egyharmadát hazájuk börtöneibe szállítják át. Najef bin Abdel-Aziz pénteken közölte: Rijád a többi szaúdi fogoly elengedését és hazaszállítását is kérni fogja Washingtontól. Guantánamón több mint száz szaúdi állampolgárt tartanak fogva.
A Kuba szigetén, a Guantánamo haditengerészeti támaszponton működtetett börtöntáborban túlnyomórészt Afganisztánban vagy Pakisztánban elfogott, fanatikus muzulmán tálibnak vagy terroristagyanúsnak tekintett személyeket tartanak fogva. A foglyok többségét vádemelés nélkül tartják az amerikai támaszponton, némelyiküket már több mint három éve. A börtön bezárására egyre több felhívás hangzik el, és vizsgálatok indultak a támaszponton uralkodó állapotok, kínzások és egyéb emberi jogsértések ügyében.
Az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadást végrehajtó 19 repülőgép-eltérítő közül 15 szaúdi volt, köztük Oszama bin Laden, a támadás kitervelője, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat vezetője.
Négy fogoly öngyilkos lett
Négy fogoly öngyilkosságot kísérelt meg a guantánamói börtöntáborban - közölte Robert Duran, az amerikai haditengerészeti támaszponton működtetett intézmény szóvivője. Három őrizetes titokban felhalmozott gyógyszerekkel adagolta túl magát, a negyedik arra tett kísérletet csütörtökön, hogy felakassza magát.
A gyógyszerrel túladagolt foglyokat aktív szénnel kezelik, közülük kettőt még egészségügyi megfigyelés alatt tartanak. A negyedik rabnak sem sikerült az öngyilkosság, de a foglyok közül többen megtámadták az őröket, akik a rabok közé rohanva akadályozták meg az önakasztást. Az őrök legyűrték a használati és berendezési tárgyakból összetákolt fegyverekkel rájuk törő foglyok ellenállását. Duran azt mondta, fogalma sincs, hogy a foglyok miért akartak öngyilkosok lenni.
A Kuba szigetén működtetett börtöntáborban mintegy 500, túlnyomórészt Afganisztánban vagy Pakisztánban elfogott, fanatikus muzulmán tálibnak vagy terroristagyanúsnak tekintett személyt tartanak fogva. A foglyok többségét vádemelés nélkül tartják a támaszponton, némelyiküket több mint három éve.
A 2002 januárja óta működő börtön bezárását követelve egyre több nemzetközi felhívás hangzik el. Washingtont saját szövetségesei is bírálják a börtön fenntartása miatt, ahol sajtóértesülések szerint kínzások és különböző emberi jogsértések történtek.
(MTI)