Kerítéssel a bevándorlás ellen
Az USA-ban Yumában a legnagyobb, tízszázalékos a munkanélküliség, miközben a munkavállalók legalább kétharmadának nincsenek papírjai. A polgármester azonban az elnök látogatása előtt azt nyilatkozta, nem hiszi, hogy akár egyetlen vállalkozó is lenne a városban, aki "tudatosan" alkalmaz törvénytelen bevándorlókat.
Bush szerdán azt mondta, hogy Amerika egyszerre lehet törvénytisztelő és befogadó társadalom, nem kell választani a kettő között. Az elnököt saját pártjának jobbszárnya azzal vádolja, hogy "amnesztiát" akar adni az illegális bevándorlóknak. A 2008-as republikánus elnökjelöltségre pályázó John McCain viszont a szenátusi vitában azzal érvelt, hogy a javaslat ellenfelei azért használják az "amnesztia" szót, mert a többség támogatja a "kiérdemelt állampolgárság" lehetőségét. Utóbbi azoknak járna, akik legalább öt éve dolgoznak Amerikában, adót fizetnek, és nem követtek el bűncselekményt. A szenátusi szavazáson 66:33 arányban sikerült megvédeni a javaslat magvát, ám az ellenzők több, a kedvezményezettek körét szűkítő kiegészítéssel álltak elő.
A képviselőház törvényváltozata nem tartalmazza a "kiérdemelt állampolgárság" elvét. Ha a szenátus végül elfogadja a maga verzióját, akkor hosszú egyeztető tárgyalásokra lehet számítani. A felsőház szerdán elfogadta, hogy a mexikói határon épüljön 480 kilométer hosszú, háromszoros kerítésrendszer. San Diegónál további 112 kilométeres szakaszon megerősítik a meglévő kerítést, és 800 kilométeren autóakadályokat emelnek. A képviselőház kétszer ennyi kerítést építene, tehát még ez a téma is újra előkerül. Jogvédők kifogásolják, hogy az egyik szenátusi kiegészítés szerint minden amerikai munkavállalónak, az állampolgároknak és a törvényes bevándorlóknak is jelentkezniük kellene egy-egy szövetségi adatbázisba, és a jövőben minden munkavállalásnál ellenőriznék a jelentkező jogi státusát.