Tisztázni a Bolyai-vitát
Tabajdi felkérte az érintetteket és a sajtó munkatársait, hogy zárják le ezt a szakaszt, és belső tisztázó vitát követően közösen álljanak ki a nyilvánosság elé. Tabajdi teljesen egyetért Markó Béla RMDSZ-elnökkel, hogy a tájékozódási problémák jövőbeni elkerülése érdekében jobb magyar-magyar párbeszédre, alaposabb kölcsönös tájékozódásra és információcserére van szükség. Mindezek érdekében azt javasolja, hogy az érintettek, Markó, Kötő József államtitkár, a Bolyai Kezdeményező Bizottság vezetői: Bodó Barna és Hantz Péter, az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és az MDF országgyűlési és EP-képviselői, a magyar kormány illetékesei, valamint a Babes-Bolyai Tudományegyetem magyar vezetőségi tagjai: Salat Levente és Nagy László részvételével tartsanak megbeszélést akár Kolozsváron, akár Marosvásárhelyen vagy más egyeztetett helyszínen június végén.
A Fidesz és az MDF EP-képviselői Tabajdinak írt levelükben megdöbbenésüknek adnak hangot Dobolyi Alexandra MSZP-s euro-képviselő állítása miatt, amely szerint csupán néhány magyar nyelvű felirat hiányzik a kolozsvári egyetemről. A néppártiak megengedhetetlennek tartják, hogy Dobolyi a magyar nemzeti érdekkel ellentétes véleményt fogalmazott meg, az érintettek teljes körének megkérdezése nélkül. A levél szerint az MSZP-nek el kell határolódnia Dobolyi véleményétől. Tabajdi válaszul közölte, "a Fidesz felhívására nem fogunk elhatárolódni az MSZP-frakció egyik tagjától sem".
Dobolyi Alexandra, akit korábban Tabajdi is bírált tegnap lapunkkal közölte: a véleménye nem tér el az MSZP álláspontjától. - Nem célunk a romániai magyarság megosztása, ahogy nem célunk a magyarországi magyarság megosztása, sem kisebbségi, sem más kérdésekben. Az elmúlt napok vitája arról szólt, hogy van a kolozsvári egyetemen egy nem bejegyzett, kétséges legitimitású bizottság, amelynek követelései nem mindenki számára világosak. Az kiderült, hogy nem élvezik a teljes romániai magyarság támogatását. Céljuk nem az egység megteremtése, hanem partikuláris törekvéseik megvalósítása. Hozzátette: egyébként pedig támogatja azt a törekvést, hogy az egyetemen a magyar tanszékek kapjanak nagyobb hangsúlyt, és a román kormány által juttatott összegek elosztásában a magyar karok kapjanak autonómiát.
Az ügy Dobolyi szerint sokkal bonyolultabb, mint első látásra tűnik, az érdekek nem világosak, és a közösen képviselendő célok sincsenek megfogalmazva. - Ezért kezdeményeztük Tabajdi Csaba képviselőtársammal, hogy az ügyben érintettek a vita lezárása érdekében üljenek le egy tisztázó megbeszélésre. Mellőzve pártpolitikát, és csakis az ügyet tartva szem előtt, mind Magyarországon, mind Romániában - mondta.