A "narancstévétől" az Érdekes Újságig
A fideszes vezetésű Debrecenben a Fidesz számára nem okozott fejtörést, hogy a sajtónyilvánosság mely csatornáit vegye igénybe, hogy eljuttassa üzeneteit a választókhoz. A fideszes többségű önkormányzat vagyonkezelő cége, a Debreceni Vagyonkezelő Rt. egy televíziót, egy hetilapot és egy rádiót felügyel, sőt az önkormányzatnak még egy internetes újságja is van. Ezek a médiumok - különösen a sokak által "narancstévének" nevezett Debrecen Televízió, valamint a több mint 90 ezer példányban megjelenő, ingyenes terjesztett Debrecen című hetilap - az ellenzék szerint elfogultak a Fidesz iránt.
A kampányban a városi televízió választási kódexben szabályozta a pártok megnyilvánulásainak műsorba adását, ennek ellenére több konfliktus robbant ki a tévé vezetése és a helyi MSZP között. A fideszes médiafölény ellensúlyozására az MSZP az elmúlt hetekben saját újságot adott ki a városban Cívis Kurír néven: ennek nyolc száma jelent meg, emellett a párt hirdetéseket adott föl a megyei lapban, és szinte naponta adott ki sajtóközleményt vagy tartott sajtótájékoztatót. Az MSZP a helyi tévében - mivel elfogultnak tartja - nem kívánt hirdetni. Oláh Lajos, a szocialisták Hajdú-Bihar megyei elnöke saját internetes honlapot készíttetett a kampányra.
Más a helyzet Nyíregyházán, ahol a megyei napilap, a Magyar Rádió stúdiója és egy kereskedelmi rádió a két nagy párt kampányeseményeiről nagyjából azonos terjedelemben számolt be, ugyankkor a kisebb pártok érezhetően kevesebb lehetőséget kaptak. A szocialista vezetésű önkormányzat tulajdonában lévő Városkép Kht. működteti a helyi televíziót és adja ki a hetente megjelenő önkormányzati újságot, a Nyíregyházi Naplót. Nyíregyházán van a székhelye a Kölcsey Televíziónak is, amely a szintén MSZP-s vezetésű megyei önkormányzat tulajdonában van. A nyírségi megyeszékhelyen a Fidesz nyíregyházi és megyei politikusai gyakran panaszkodnak a szocialisták médiatúlsúlyára. Kifogásolták például, hogy a Városkép Kht. élére a polgármester addigi kabinetfőnökét nevezték ki, s hogy a megyei televíziót a megyei elnök korábbi kabinetfőnöke vezeti. Az ellenzék szerint az önkormányzati tulajdonban lévő újságok és televíziók nagyobb teret adtak a megszólalásra szocialista képviselőjelölteknek a kampány idején.
Mi a helyzet a fideszes vezetésű Kaposváron? A két meghatározó párt képviselői között ebben a választási ciklusban is nagy csata zajlott, ami nyomon követhető a lapkiadásban is. Már tavaly megjelent a lakosok postaládájában - nagyjából egyszerre, ingyenes, kéthetenként terjesztett sajtótermékként - a baloldali Érdekes Újság, és a jobboldali Kaposvári Polgár. Ezeket mintegy 20-25 ezer példányban nyomtatták ki helyi egyesületek. Az Érdekes Újság inkább az önkormányzat bírálatával próbálta a fideszes városvezetés hibáira felhívni olvasói figyelmét. A Kaposvári Polgár olykor támadóbb, személyeskedőbb hangvételt ütött meg baloldali politikusokkal szemben.
A fideszes többségű kaposvári önkormányzat tulajdonában lévő, többek szerint annak befolyása alatt álló Kapos Televízió műsorát egy tavalyi reprezentatív felmérés szerint a helyi lakosság túlnyomó többsége - pártállásától függetlenül - rendszeresen vagy időnként, de nézi. A választások előtt a helyi televízió és a baloldalinak mondott kaposvári központú Enjoy Rádió közös kódexet írt alá a négy parlamenti párt képviselőivel. Eszerint jelöltjeik, politikusaik, illetve kampányrendezvényeik ugyanannyit szerepelhettek a műsorokban a választások idején.
Akad még a somogyi megyeszékhelyen egy reklámújság, a Kapos Extra, amelyik jobboldalinak számít, rendszeresen közölve az önkormányzat híreit, s annak pályázatait. Az interneten a jobboldalt a Kapos Televízió internetes portálja, míg a baloldalt a helyi egyetem kommunikációs szakán végzett fiatalok által tavaly indított első somogyi on-line napilap, a Somogy Ma (www.somma.hu) képviseli.
Győrött a helyi sajtó választási szereplése nem váltott ki közfelháborodást sem a pártok körében, sem a közéletben. Az egyenlő esélyek szem előtt tartásával a kampányidőszakban olyan botrány ízű történeteket, amelyek egyik vagy másik politikai erő malmára hajtották volna a vizet, nemigen dolgoztak fel a sajtóorgánumok. Ez az újságokra, a tévére, a rádióra és az internetes lapokra is igaz volt.
Az MTV Regionális Stúdiója a kampány idején még Sopronból sugárzott, kiegyensúlyozottan. A nyár elején egyébként Sopronból Győrbe kerül át a regionális tv-stúdió. A Magyar Rádió győri régióstúdiója a pártvezetők megszólalásakor még a szereplés sorrendjét is sorsolással határozta meg.
A választások kiírását követően a sátoraljaújhelyi választókörzet jelöltjeivel megállapodást írtunk alá arról, hogy valamennyien ugyanannyi műsoridőt kapnak a Zemplén TV műsorában bemutatkozásra - mondta érdeklődésünkre Illés István főszerkesztő. - A kampány alatt ehhez tartottuk magunkat.