Állami támasz kalákában
A mikro-, kis- és középvállalkozások többsége csak a Széchenyi-kártya vagy a mikrohitel miatt kerül kapcsolatba a Hitelgarancia Zrt.-vel, holott sokszor egy-egy nagyobb kölcsön megszerzésében is kulcsszerepe lehet. A cég tavaly több mint 24 ezer szerződést kötött, ebből csaknem 21 ezer volt a Széchenyi-kártyához kötődő, viszonylag kis összegre szóló éven belüli készfizető kezességvállalás. Kevesen tudják azonban, hogy évek óta vállal kezességet bankgaranciához, kockázati tőkebefektetésekhez és 2006-tól lízing- és faktoringügyletekhez is.
Gyakori, hogy noha a vállalkozás jövedelmező ötlettel, jól kidolgozott üzleti tervvel keresi fel hitelért a bankot, az csak az igényeltnél kevesebbet és a kkv számára kedvezőtlenebb feltételekkel ítéli meg a hitelt, vagy fedezethiány miatt nem folyósít kölcsönt. A pénzintézet utóbbi helyett kezességvállalási kérelemmel is fordulhat a Hitelgarancia Zrt.-hez. Erre maguk a kkv-k is felhívhatják a bankok figyelmét.
- Az egyedi bírálatú ügyleteknél 15 nap, az egyszerűsítetteknél legfeljebb egy hét alatt döntünk a kezességvállalási kérelmekről, a speciális termékeknél pedig, mint a Széchenyi-kártya és a Mikrohitel Plusz, ahol az elbírálás része a garanciaképességi vizsgálat, a formális igénybenyújtást követően 24 órán belül elbíráljuk a kérelmeket - mondja Király Zsolt, a cég marketingigazgatója.
Egy-egy hitelügyletnél maximum az igényelt összeg 80 százalékára, de vállalkozásonként legfeljebb 800 millió forintig vállalhat az állami cég kezességet. A szolgáltatás díja aszerint változik, hogy mihez igénylik a kezességvállalást: hitelügyleteknél, lízingnél általában a garantált összeg egy, bankgarancia, faktoring esetén 0,8, míg a Széchenyi-kártyánál 1,5 százalékát számolják fel. Utóbbi azért drágább, mert a legtöbb ügylettől eltérően, ahol egyéb fedezet is szükséges, a tulajdonosok kezessége mellett csak a cég garanciája a biztosíték.
Míg a Hitelgarancia Zrt. szinte bármilyen legális üzleti tevékenységhez felhasználható hitelhez nyújt kezességet, addig az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHA) Kaláka garanciaprogramja elsősorban a vidékfejlesztés területén működő kkv-k részére ad május elsejétől hitelgaranciát. Az Európai Beruházási Alap (EIF) viszontgaranciájával működő programban 2007. június 30-ig összesen tízmilliárd forint hitelre nyújthatnak garanciát olyan kkv-knak, amelyek három és tíz év közötti futamidejű hitelt vesznek fel, legfeljebb három éve működnek, és száz főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztatnak. A program a legfeljebb 400 millió forintos kölcsön 20 és 80 százalékára nyújt garanciát, de átlagosan 58 százalékkal kalkulál, ennek 70 százalékára az állam viszontgaranciát vállal, 30 százaléka az alapítvány saját kockázata. Ez utóbbi felét az EIF megelőlegezi, amelyet vissza kell fizetni. A garancia egyszeri díja a hitel összegének 0,25 százaléka, és a kérelmet három napon belül elbírálják. (K. M.)
l Az elmúlt hat évben megtöbbszöröződött a kis- és középvállalkozások által felvett hitelek állománya: 1999-ben ez 460 milliárd forint, 2005 végén már csaknem háromezermilliárd forint volt - mondta Kállay László, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főosztályvezető-helyettese egy tegnapi sajtótájékoztatón. (MTI)