Prága már a hatszázalékos adójával is csábítóbb
- Nem lepődnék meg, ha az áfaemelést a kormány a főszezonra időzítené - mondja Dancz János, a szolnoki Evezős csárda tulajdonosa, hiszen ilyenkor minden vendéglősnek és szállodásnak jobban megy, kevésbé van oka panaszkodni, mint a szűkös téli napokon.
Vendégként persze kevésbé tűnik fenyegetőnek a tervezett áfaemelés - amely a most 15 százalékos vendéglői és szállodai tarifákat is érintené. A Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke, Háber Tamás szerint kevés étterem engedheti meg magának, hogy az adóemelésnek megfelelő mértékben (ez az árakban 4 százalékot jelent) drágítson, hiszen így is kevés a vendég. Az éttermek egy része már most is az italforgalomból él, és a jövőben félő, hogy még inkább erre tevődik át a hangsúly.
Az adóemelés az étterem-tulajdonosok számításai szerint 20 százalékkal növeli az adóterheiket. A vendéglősök ipartestületének gazdasági alelnöke, Thurzó Béláné szerint sokszor elintézik őket annyival, hogy majd visszaigénylik a beszerzett anyagok áfáját, és nem éri őket kár. Csakhogy a beszerzési és az eladási ár áfája között óriási működési költség halmozódik fel. Az adó növelése így immár sok étterem létét veszélyezteti. Ez ellen szól persze, hogy legutóbb 2004 januárjában nőtt 12 százalékról 15 százalékra a vendéglátás áfája, és nem lett érezhetően kisebb a vendéglátó-ipari egységek száma. Ám az újabb adóemelés már nagyobb kárt okozhat - mondják a hozzáértők. A legnagyobb forgalmú, jól menő helyek ki fogják bírni ezt az emelést is, de a kevésbé forgalmas vendéglők állítólag tömegesen fognak bezárni - jósolják. Az Országgyűlés idegenforgalmi bizottsága előtt már szerepelt az adóhivatal tanulmánya, ami alátámasztotta: a minden jogszabályt betartó éttermek a csőd felé tartanak - figyelmeztet Thurzóné.
A szállodások különösen nehéz helyzetbe kerülnének egy év közbeni áfaemelés miatt. A Magyar Szállodaszövetség budapesti régióigazgatója, Csordás Imre - aki egy négycsillagos hotelt is igazgat - elmondta: a 2007-re szóló árajánlatokat már kiküldték, azokon változtatni nem szokás. A szállodák irtóznak az újabb áremelésektől: végre most sikerült elérniük a 2001-es árszintet. A tervezett ötszázalékos áfaemelés hosszú távú hatása lehet még, hogy több, még csak tervezett szállodaberuházás meghiúsulhat, és nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek a vidéken jellemzően hitelből épült hotelek is.
Ha Magyarország tovább drágul, az óriási csapás lehet a szárnyait bontogató, egyre jobban teljesítő turisztikai ágazatra is. A nagy vetélytársként emlegetett Prága, illetve Csehország áraival már most is nehéz lépést tartani, ott ugyanis a szállodákban és a vendéglőkben mindössze 6 százalékos áfát fizetnek. A rendkívül árérzékeny turizmust igyekszik segíteni több uniós tagállam is, ahol az idegenforgalmi ágazatoknak a normál adókulcs felét-harmadát kell csak megfizetniük.