A nagyobb teher a feketézőknek kedvez
A kedvezményes, 15 százalékos áfakörbe tartozó élelmiszerek fogyasztásának változására nem lesz különösebb hatással a kormány tervei között szereplő ötszázalékos áfaemelés. Hovánszky László, az öt nagy kiskereskedelmi hálózatot és a tucatnyi élelmiszer-feldolgozót tömörítő Lánchíd Klub elnöke azt mondja: a nemzetközi - és hazai - tapasztalatok szerint, ha hasonló adóváltozást vezet be egy kormány, akkor a társadalom ezt elfogadja, s természetesnek veszi, hogy az árak emelkednek vagy csökkennek. Más kérdés, hogy ezt mindenki egyformán végrehajtja-e? Egy szigorúan szabályozott tervgazdaságban ez így lenne. Magyarországon azonban csak nehezen ellenőrizhető, hogy a sok tízezer üzletben, a 40 ezer áruféleséget forgalmazó üzletágban ki és milyen elvek szerint alakít árat. Az sem egyöntetű, hogy az egymással versengő kereskedelmi cégek az áfaemelésből mennyit hárítanak át a fogyasztókra, s menynyit a beszállítókra. Az elnök valószínűsítette, hogy ahány termék, ahány kereskedő, anynyiféle technikával tárgyalnak majd az árak áthárításáról. Biztosnak mondta, hogy néhány iparágban a már bejelentett áremeléseket újragondolják.
Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletág-igazgatója azt mondja: a kereskedők korábbi tárgyalási technikáján változtat az is, hogy a forint gyengülése miatt az import is nagyjából 5-6 százalékkal megdrágult, ami javítja a hazai termékek esélyét. Valószínűsítette, hogy a kereskedelmi láncok reklámszlogenjei közé gyorsan felkerül az "emelték az áfát, de mi nem érvényesítjük árainkban" gondolat. Ha tiszta versenyhelyzet lenne - állapította meg -, akkor ilyenkor az áfaemelés közös átvállalásáról megegyeznének a beszállítók és a beszerzők.
A legnehezebb helyzetben azok a pékek vannak, akik éppen a napokban közölték: a költségek emelkedése miatt 5-8 százalékkal kellene áraikat emelni - igaz, az elmúlt két évben nem igazán sikerült a drágítási szándékoknak érvényt szerezni. Hovánszky László szerint a saját pékséggel rendelkező hipermarketeknek óriási a versenyelőnye. Akár 30 százalékos költségmegtakarítást jelenthet ugyanis, hogy a kész árut az eladótérig csak néhány méteren át kell szállítani.
Ilonka Boldizsár, a Magyar Pékszövetség elnöke szerint a pékek áremelését nem a tervezett áfaemelés, hanem az energia ára befolyásolja. E szerint péksüteményeknél egy-, a kenyérnél kilónként nyolcforintos emelés lenne indokolt. A multinacionális üzletláncok hiába tartják alacsonyan az áraikat - mondják -, nekik nem ezzel kell versenyezniük, hiszen a vállalkozó pékek sokkal jobb minőséget állítanak elő, igaz, magasabb áron. Sok pék úgy véli, hogy már befejeződött a láncok és a pékek ár- és minőségversenye. Az elnök saját üzemét, a Jász Sütőház Kft.-t hozta példának: a Közép-Magyarországon 300 üzletnek szállító vállalkozás tavaly szeptemberben és idén márciusban végrehajtott két, kilónként 2-3 forintos kenyéráremelést.
A baromfiágazatot tönkreteheti az áfa emelése - mondta lapunknak Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnökségi tagja, a MasterGood cégcsoport tulajdonosa, egyben a Szabadtartású Baromfitermelők Szövetségének elnöke. Éppen a napokban jelentették be, hogy május végén, június elején, a madárinfluenza-pánik lecsengése után, a kényszerű 10-20 százalékos - termelői - árcsökkentés felét talán vissza tudják szerezni. Ezt meghiúsítja az áfa emelése. Bárány László úgy véli, hogy az áfaemelés azt a 15-30 százalékban jelen lévő feketegazdaságot erősíti, amely ellen, évtizedes készülődés után, éppen most indított harcot a terméktanács.
A tervezett változás a zöldség-gyümölcs szakmán belül elsősorban a szépszámú őstermelőt érinti - mondta Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet ügyvezetője. Azok az őstermelők, akik a jelenlegi szabályok miatt nem tudják a felhasznált alapanyagok áfáját visszaigényelni, a felvásárlóktól 12 százalékos úgynevezett kompenzációs felárat kapnak. Ezt Mártonffy Béla szerint bizonyára nem kell emelni. Az ügyvezető úgy véli, hogy az amúgy nehezen ellenőrizhető viszonteladói körben az ötszázalékos áfaemelés az üzletág bujkáló részének kedvez.
A nagyobb húsfeldolgozó cégeket tömörítő Hússzövetség egyelőre nem foglalkozott a tervezett áfaemelés hatásával. Menczel Lászlóné, a szervezet titkára magánvéleményként hozzátette: a fogyasztói ár várható emelésével együtt járó elvonást a kereskedők bizonyára a feldolgozókkal fizettetik meg.
Kiss Pál István, a Friesland Hungária Zrt. vezérigazgatójának véleménye szerint a tejipari cégek képtelenek az áfaemelést "lenyelni". Az alapanyag- és a szállítási költségek növekedése miatt inkább az átadási árak emeléséről szeretnének a kereskedőkkel tárgyalni. Ha nem tudnák elérni az áremelést, akkor több cégnél is folytatódna a tartalékok felélése és a veszteség növelése. Igaz, nem jó megoldás a fogyasztói árak növelése sem. Ha a termék drágul, akkor - az elmúlt évek tapasztalatai szerint - a fogyasztás csökken. A literenkénti néhány forintos emelés miatt sok család számára luxuscikk lesz a tej.