Igen az iskolákra, nem az igazgatóikra
A talányos kijelentésből az következik, hogy a koalíció a kis iskolák megtartani vagy bezárni problematikáját a tagiskolákkal működő kistérségi társulások keretében oldaná meg. Erről tájékoztatta lapunkat az oktatási programról szóló egyeztető tárgyalások egyik résztvevője is.
A társulás nem új keletű elképzelés: Arató Gergely, az oktatási tárca MSZP-s politikai államtitkára korábban már beszélt arról, hogy a kormány a társulások keretén belül képzeli el az alsó tagozatok helyben tartását. A részletekről azt mondta: helyben megtarthatja például négy társult falu az alsó tagozatát, de az adminisztrációt, a fejlesztőmunkát, az egyéb szolgáltatásokat közösen végezhetik, amivel pénzt spórolnak meg. Gyurcsány Ferenc tehát nem véletlenül mondta azt, hogy az iskolaigazgatók érdeke a legutolsó, amit figyelembe kell venni a kis iskolák ügyének megoldásakor.
A társulásban a felső tagozat, illetve a középiskola már egy nagyobb településen működne: így garantálható a színvonal. A diákoknak lesz hová továbblépniük: olyan iskolába, ahol megfelelő a szaktanári ellátottság. A kis iskolák alacsonyabb színvonalú oktatása ugyanis részben abból fakad, hogy nincs elég szaktanár. Nagyobb létszámra viszont már föl lehet venni megfelelő pedagógusokat.
A társulások ugyanakkor nem feltétlenül hoznak megoldást minden kis iskola problémájára. Néhányukat nagy esélylyel így is bezárják majd - azt az intézményt, ahová még egy- osztálynyi gyerek sem jár, még ebben a formában is értelmetlen volna megtartani.