Az amerikai sajtó vizsgálatot követel a lehallgatásokról
Vezető amerikai lapok szerkesztőségi kommentárjaikban sürgették, hogy a kongresszus haladéktalanul tárja fel a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA) bírósági jóváhagyás nélkül végzett belföldi megfigyelő tevékenységét, amely amerikai állampolgárok külföldi telefonbeszélgetéseinek a lehallgatásától a belföldi telefonhívások adatainak a tárolásáig terjed.
Az elektronikus felderítést végző NSA George Bush elnök felhatalmazása alapján az USA Today előző napi leleplező cikke szerint titkos adatbázist létesített amerikai állampolgárok tízmillióinak sok milliárd belföldi telefonhívásáról. Az adatbázis rögzíti, hogy melyik számról melyik számot hívták. Az adatokat a három nagy telefontársaság, az összesen több mint 200 millió ügyféllel rendelkező AT&T, a BellSouth és a Verizon szállítja a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek, míg a Qwest regionális szolgáltató megtagadta ügyfelei adatainak a kiadását, mivel fenntartásai voltak annak törvényességét illetően.
Bush elnök csütörtökön konkrétumok említése nélkül azt állította, hogy törvényesek azok a tevékenységek, amelyek végzésére felhatalmazta a Nemzetbiztonsági Ügynökséget.
A The Washington Post pénteki szerkesztőségi kommentárja emlékeztetett rá, hogy az elnök a nemzetközi telefonbeszélgetések titkos lehallgatásának tavaly decemberi leleplezése után arról biztosította az országot, hogy csak terroristagyanús emberek nemzetközi hívásait hallgatják le, és nem kémkednek törvénytisztelő amerikai állampolgárok után.
Most kiderült, hogy ez igen messze van a teljes igazságtól. A kommentár szerint nehéz elképzelni, hogy a távközlési társaságok hogyan szolgáltathattak ki adatokat sok milliárd telefonhívásról az adatvédelmi törvények megsértése nélkül. A kongresszusnak haladéktalanul cselekednie kell, hogy maradéktalanul feltárja az NSA belföldi megfigyelő tevékenységét azzal a céllal, hogy a technológiai fejlődés fényében korszerűsítse a vonatkozó jogszabályokat, ugyanakkor világosan megvonja a határokat, és megerősítse a módszeres jogi és törvényi felügyeletet.
Az ABC hírtelevízió felmérése szerint az amerikaiak 66 százaléka indokoltnak tartja, és csak 35 százaléka minősíti igazolhatatlannak a telefonhívások adatainak a gyűjtését.
(forrás: MTI)