A Hamasz nem enged a '67-ből

A Hamasz és a Fatah nehezen kiegyenlíthető hatalmi és politikai (néha fegyveres) harcában váratlan helyről érkezett tanács.

A két palesztin mozgalom izraeli börtönben lévő vezetői javaslatot dolgoztak ki, amelyet szerdán juttattak el Mahmud Abbasz elnökhöz, aki lelkesen fogadta a dokumentumot. E szerint készek elfogadni egy palesztin állam határait, amely a mostani "zöld vonal", azaz az 1967-es határok mentén helyezkedik el.

Ezt optimisták úgy értelmezik: a Hamasz hajlandó elfogadni Izraelt a '67-es határvonal alapján. Azt azonban nem tudni, hogy a börtönben lévő hamaszosok véleménye egyezik-e a radikális mozgalom damaszkuszi vezetésének vagy a palesztin kormányt alkotó tagjainak elképzelésével. Eközben a palesztin területeken inkább az adott okot ijedelemre, hogy kifogyóban van az Izraelből érkező benzin és gáz.

A két rivális politikai erő tárgyalásait az izraeli Hadarim börtönben tartották. Itt tölti büntetését Marvan Barguti, a Fatah fiatal generációjának egyik vezetője. A Hamasztól Abdel-Halek Natse raboskodik Hadarimban. A dokumentum palesztin állam létrehozására szólít fel "az 1967-ben megszállt összes területen", ami Ciszjordániára, a Gázai övezetre és Kelet-Jeruzsálemre vonatkozik. A szent város megosztása - a volt jeruzsálemi polgármester - Ehud Olmert kormánya számára elfogadhatatlan.

Ám egyes sajtókommentárok szerint ezáltal a hamaszos palesztin vezetés közvetve elismerné Izrael államot, ami jelentős áttörés lenne, hiszen a radikális szervezet nem hajlandó lemondani a zsidó állam elpusztításáról. A tervezet nem mond le az erőszak alkalmazásáról, de azt a '67-es határokon belülre összpontosítaná. A palesztin társadalomban szenvedélyesen tisztelt börtönlakók javaslata szerint a Fatahnak csatlakoznia kellene a Hamasz vezette kormányhoz.

A '67-es határokhoz való ragaszkodást erősítette meg a minap Khaled Szulejman. A Hamasz parlamenti frakciójának szóvivője közölte: a Hamasz kész elfogadni az Izraellel eddig aláírt megállapodásokat, sőt el is ismerné Izraelt, de csak a '67-es határok mentén. Szulejman arra is felhívta a figyelmet, hogy a Hamasz nem akadályozza meg Abbasz tárgyalási kísérleteit. A szóvivő szerint azzal van a gond, hogy Izrael szerint nincs partner a tárgyalásokhoz, és Olmert az egyoldalú politizálás híve.

Eközben az új izraeli védelmi miniszter a Hamasz-kormánnyal szembeni politika újragondolására szólított fel. A baloldali Munkapárt vezetője, Amír Perec a palesztin társadalmat fenyegető humanitárius katasztrófa miatt úgy véli, az izraeli kormánynak segítenie kell Mahmud Abbaszt, hogy a Hamaszt megkerülve megerősítsék a palesztin elnököt - jelentette a Haarec internetes kiadása. A védelmi minisztérium a Gázai övezet és Izrael közötti áruszállítás könnyítésén gondolkozik, ami a terrorfenyegetettség miatt eddig jobbára le volt zárva. Perec támogatja azt a felvetést is, amely szerint az Izrael által visszatartott pénzek egy részét humanitárius célokra juttassák el a palesztinokhoz.

Tegnap Abbasz az utolsó pillanatban elhárította a katasztrófát, amikor úgy döntött, hogy a fejlesztési alapokból fizeti ki az izraeli benzin- és gázszolgáltató számláját. A Dor Alon cég két napja abbahagyta a szállítást, mert a palesztinok képtelenek voltak kiegyenlíteni a tartozásukat. Korábban a cég ezt az Izrael által a palesztinok nevében beszedett adókból fedezte ilyen esetekben, de erre most nem volt hajlandó - mint szóvivője állította, nem politikai megfontolásból. Tegnap Ramallahban egy palesztin hírportál szerint hatalmas sorok álltak a benzinkutaknál, sokan már inkább biciklivel jártak, és megnőtt a kereslet az öszvérek iránt is.

Palesztin nõ élelmiszer-adományokkal Dzsenin városában
Palesztin nõ élelmiszer-adományokkal Dzsenin városában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.