Viharsarok Zalában
Mi lehet a szebb napokat látott zalai csapat mélyrepülésének oka? Tavaly nyáron, nem sokkal az őszi bajnoki rajt előtt semmi nem volt rendben a ZTE háza táján. A több mint félmilliárd forintos adósság miatt veszélybe került a klub léte, visszavonták a csapat játékengedélyét, a részvénytársaság élén helycsere történt, a gárdának az utolsó pillanatig nem volt edzője. Mindezek ellenére a csapat az első négy meccsből hármat megnyert. Joggal gondolták akkor a klub vezetői: ha a zilált körülmények közepette is ilyen eredményes a gárda, akkor a "rendteremtés" után az első hat hely bármelyikére esélyes lehet a csapat.
Ehhez képest - a magyar labdarúgásban egyáltalán nem szokatlan módon - minden fordítva történt: ahogyan rendeződött a klub helyzete, úgy maradtak el az eredmények. Jelenleg a ZTE mindössze hat ponttal előzi meg a már kieső helyen álló Vasast.
- Mit szépítsük, most már az NB I-ben maradásért kell küzdeni - mondja Dézsi Attila, a ZTE Zrt. egy évvel ezelőtt kinevezett ügyvezető igazgatója, majd szokatlan módon jel-lemzi, milyen mélyen van a csapat:
- Noha még 440 milliós banki tartozást kell törlesztenünk, ezt a pénzt a korábbi adósságok rendezésére fordítottuk. Furcsa lesz, mégis azt mondom: pillanatnyi helyzetünkben mégsem a klub pénzügyi helyzete miatt kell aggódnunk.
Az ügyvezető aligha túloz. Mint elmondta, tavaly ősszel még volt olyan meccs, amelyen ötezer szurkoló buzdította a csapatot odahaza; mostanában ez a szám alig kétezer.
A vezetés az évad elején azzal próbálta megállítani a csapat visszaesését, hogy megvált négy idegenlégióstól, Szpaszojevicstől, Bojovicstól, Szpalevicstól és Djorovicstól. De hiába távozott a szerb különítmény, ezután sem jöttek az eredmények, így áprilisban - nem sokkal a Pápától elszenvedett kínos vereség után - a klubvezetés pénzmegvonásra ítélte a játékosokat és az edzőket, akiknek összesen három és fél millió forintról kellett lemondaniuk. Időközben nem csak az eredménytelenség, hanem az is borzolta a kedélyeket, hogy - legalábbis a zalaegerszegi pletykák szerint - egyes játékosok kicsapongó életmódba kezdtek. Ezekkel a hírekkel azonban, bizonyítékok hiányában, nem sokat tehetett a vezérkar, így inkább - mivel a prémiummegvonás sem sarkallta futballra a csapatot - újabb szankciót foganatosított. Arra a kérdésünkre, hogy egy olyan városban, mint amilyen Zalaegerszeg, miért nem lehet nyomára bukkanni annak, aki, mondjuk, nyilvános helyen a kelleténél több szeszes italt fogyaszt, azt a választ kaptuk: senki nem tudta ezt tényekkel alátámasztani. Mindenesetre a pályán nyújtott teljesítmény - például az MTK elleni első félidő, amikor hat gólt kapott a ZTE, s néhány játékosa csak poroszkált a pályán - azt látszott igazolni: nincs minden rendben a sportszerű életmóddal, a lelkiismeretes felkészüléssel.
E hét elején - egy nappal az Újpesttől elszenvedett, szintén megszégyenítő, 5-1-es vereség után - az igazgatótanács felmentette a Dajka Lászlót januárban váltó Szentes Lázár edzőt és stábját. A ZTE-nél most a nagy visszatérőben, Simon Antalban bíznak: ő volt a ZTE korábbi sikerszériája idején az akkori szakvezető, Bozsik Péter segítője, azaz jól ismeri a zalai viszonyokat. S ha 2002-ben másodedzőként bajnoki címhez, illetve a Manchestert United budapesti legyőzéséhez tudta segíteni a Zetét, akkor most talán megmentheti a csapatot a másodosztálytól...