Könyvhét újra a Vörösmarty téren
Szellősebb volt a könyvheti sokadalom korábban a bazilika előtti tér bekapcsolásával, de a Vörösmarty téren sem lesz helyszűke - ígéri Zentai Péter László, a könyvünnepet rendező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) igazgatója. Jóllehet a június 8-12-ig tartó 77. Ünnepi Könyvhéten 163 pavilont emelnek - huszonöttel többet, mint tavaly -, és még két színpadot is elhelyeznek. A zsúfoltságot úgy kerülik el mégis, hogy 53 pavilont a Deák, a Váci és a Vigadó utcában állítanak föl. - Már tavaly is szinte az utolsó pillanatban kaptuk meg az engedélyt a Szent István térre a kerületi önkormányzattól, és most is késett a döntés. Egy ilyen nagyléptékű rendezvényt nem hagyhatunk bizonytalanságban, ezért visszavontuk a helyigényünket - mondja az igazgató.
Az 5. Gyermekkönyvnapokkal kiegészülő idei könyvhetet Parti Nagy Lajos magyar irodalmi díjas író nyitja meg. Budapesten Ó- és Újbudán, a Ráday utcában és az Írók Könyvesboltja előtt is tartanak rendezvényeket, és legalább félszáz városban települnek ki könyvesek az utcára. Már készül a 300 friss címet tartalmazó könyvkatalógus.
Az újdonságok közül érdekesnek ígérkezik a költőként ismertté vált Tóth Krisztina első novelláskötete, a Vonalkód. - Ő a másik szerző Rakovszky Zsuzsa után, aki költői pályán indult, majd prózára váltott, ahogy tehetsége új formát keresett - jegyzi meg róla Morcsányi Géza, a kötetet kiadó Magvető igazgatója. A Jelenkor izgalommal várt kötete lesz a Nádas Péterrel készített hosszú interjú Nincs mennyezet, nincs födém címmel. - Mihancsik Zsófia a tavaly megjelent Párhuzamos történetek című nagyregény születése közben kérdezte az írót mindarról, ami írás közben foglalkoztatta. A regény olvasója sok mindenhez kulcsot kap ebben az interjúkötetben - mondja Csordás Gábor kiadóvezető.
A portrékötetek közül az egyik Konrád György Csodafigurák című könyve a norannál, amely a többi között Makk Károly, Nagy Imre, Susan Sontag, Mészöly Miklós, Eörsi István, Jovánovics György arcélét rajzolja meg. Az Osirisnél Debreczeni József adja közre Gyurcsány Ferencről írott könyvét, harmadik miniszterelnök-portréját az Antall Józsefről és az Orbán Viktorról szóló után. Az Osiris egyébként előrukkol a Domokos Mátyás által összeállított A magyar esszé antológiája és a József Attila összes levelezését tartalmazó kötettel is. A Gondolat a tragikus sorsú miniszterelnök, Nagy Imre snagovi fogságban írt, forrásértékű jegyzeteit teszi közzé.
Több új kötet kiadását az idei foci-világbajnokság ihlette. A Magvetőnél Esterházy Péter Utazás a tizenhatos körül címmel megjelenő önéletrajzi traktátusában régi meccsek helyszíneit járja körül. Darvasi László közel negyven írását szenteli a fociszenvedélynek A titokzatos világválogatott című kötetében.