Összegabalyodás Szerbiában
Május 3-án Carla Del Ponte hágai főügyész egy sajtóértekezleten épp ezt tette Vojiszlav Kostunica szerbiai kormányfővel, miután Olli Rehn EU-bővítési biztost tájékoztatta, hogy Ratko Mladics tábornok a szerbiai "legfelsőbb hely ígérete ellenére" sem érkezett meg a kitűzött határidőre Hágába. Erre Olli Rehn menten felfüggesztette a Szerbia és Montenegró EU-társulásáról folyó tárgyalást.
Ezzel összefüggésben Miroljub Labus, aki a társulási tárgyalásokat Szerbia és Montenegró részéről vezette, tüstént lemondott miniszterelnök-helyettesi tisztéről, mert a kormány nem teremtette meg a tárgyalások folytatásához szükséges politikai feltételeket. "Falba ütköztünk" - jelentette ki Labus. Szerinte Mladics Hágába küldése egy napon belül is bekövetkezhet, de akár öt évig is elhúzódhat.
Miként válaszolt minderre Kostunica kormányfő? Úgy, hogy a május 4-én tartott kormányülés után sajtókonferenciát tartatott Predrag Bubalo gazdasági miniszterrel, aki a ravaszkodó vidéki fiskális-politikusok furfangjával kijelentette: Kostunica sohasem ígért határidőt Mladics tábornok kiadatása ügyében. Mintha bizony a határidő kitűzése nem mások, hanem az ő dolga volna. Mintha a miniszterelnök a hazai és a világsajtóban egy hónapon át nem azt olvasta volna, hogy március végén elhangzott fogadkozását az Európai Unióban ígéretként fogták fel az április végére halasztott határidő betartására.
A május 4-én tartott kormányülésen a miniszterek kiálltak Kostunica mellett, miszerint a kormány mindent elkövetett Mladics Hágába juttatása érdekében. A kormány megítélése szerint tehát a fejleményekért Szerbiában senki sem tartozik felelősséggel.
Kostunica viszonyulását a bonyodalomhoz leghívebben az a kurta közlemény szemléltette, amelyet a kormányfő még május 3-án délután, a tárgyalások felfüggesztéséről szóló hír vétele után intézett az ország népéhez. Ebben a közleményben Kostunica a kormány érdemének tulajdonította, hogy tavaly a hadsereg és a rendőrség megvádolt tábornokai önszántukból Hágába távoztak. Tudatta Szerbia polgáraival, miszerint a kormány mindent elkövetett annak érdekében, hogy Mladics is "Hágába kerüljön". A rendőrség letartóztatta mindazokat, akik az utóbbi időben bujkálni segítették a tábornokot. Mladics most teljesen magára maradva rejtőzködik. Ezért Mladics rejtekhelyének felfedése már csak technikai jellegű feladat. "Mindenki számára legjobb volna, ha Ratko Mladics is követné a többi tiszt példáját, és távozna Hágába. Történelmünk során sohasem fordult még elő, hogy egy tiszt miatt az egész állam és a nép bűnhődjön. Ellenkezőleg, eddig még minden tisztünk, bármelyik ideológiához vagy korszakhoz tartozott is, az állam és a nép érdekét mindenekfölé helyezte. Rejtőzködésével Mladics súlyos kárt okoz állami és nemzeti érdekeinknek" - írta Kostunica az ország népéhez intézett közleményében.
A kormányfő egyszersmind közölte az ország népével, hogy a tárgyalások megszakítása "óriási kárt okozott Szerbia kormányának és az országnak". "Mivel Szerbia kormánya ez idáig valóban mindent, ami lehetséges volt, megtett, meggyőződésem, hogy jobb lett volna a tárgyalásokat nem elhalasztani. Ezzel az elodázással abba a természetellenes helyzetbe kerültünk, hogy egyetlen ember miatt egy egész ország érdekei veszélyeztetve lesznek. Mivel azonban ez a döntés már megszületett, az a dolgunk, hogy ezek között a kedvezőtlen körülmények között is megoldást találjunk" - közölte nem kis szemforgatással a kormányfő.
Két dologra érdemes itt felfigyelni. Az egyik: Mladics tábornoknak nem a háborús bűnök vádja miatt kell Hágába távoznia, hanem azért, mert mostani bujdosásával kárt okoz Szerbiának. Kostunica a Hágába való távozást Mladics magánügyének tekinti mindaddig, amíg bujdosása miatt Szerbiának és a szerb népnek az érdeke nem szenved kárt. A hősi magatartás minden tiszttől megköveteli, hogy tétovázás nélkül áldozatot hozzon hazájáért, ha ezzel elháríthatja azt a "csapást", amely keresztezi hazája és népe érdekét. Mladics vétene hazája és népe ellen, ha ezt az áldozatot megtagadná. Kostunica mostani közleményében sem adta jelét annak, hogy Mladics kiadatása a háborús bűnök elkövetésének hágai vádja miatt, a sok ezer áldozat iránti kegyeletből Szerbia állami ügye volna. Mostani közleményében sem mondta ki, hogy Mladicsot majd, rejtekhelyének felfedése után, e vád miatt letartóztatják. Nem véletlenül jelentette ki - némi gúnnyal - Carla Del Ponte, hogy Kostunica részéről elhibázott dolog, ha Mladics tábornok önfeladására számít, Olli Rehn pedig azt mondta: a szerbiai kormánynak még bizonyítania kell, vajon teljes mértékben ellenőrzi-e a rendőrséget és a hadsereget?
A másik dolog: Kostunica azt a körülményt, hogy Szerbia ezúttal sem teljesítette a határidős kikötést, nem találta elegendő oknak a tárgyalások felfüggesztésére. Úgy tett, mintha Szerbia ismét az Európai Unió kénye-kedvének kitett áldozat volna, ami miatt ismét határtalan kárt volna kénytelen elszenvedni, de ebbe is zokszó nélkül bele kell törődnie, s haladnia kell tovább Európa felé.