Giorgio Napolitano az új olasz elnök
- Pártok feletti elnök leszek - ígérte a 81 éves Napolitano, aki a tervek szerint hétfőn teszi le esküjét. A következő hét évre ő veszi át a 85 éves korában távozó Carlo Azeglio Ciampi helyét a Quirinale-palotában. Az egyik legnépszerűbb elnöknek és az olasz egység pártok feletti jelképének tartott Ciampit annak idején az első fordulóban kétharmados többséggel választották meg.
- Olaszország felének van csak köztársasági elnöke - írta az Il Giornale jobbközép napilap, hangsúlyozva, hogy Prodiék maguknak tartották meg az államfői széket is, a szenátus és a képviselőház baloldali elnökének megválasztása után semmibe véve, hogy az áprilisi választásokon a balközép csak 24 ezer szavazat-tal kapott többet a jobbközépnél.
- Az 1010 fős elnökválasztó testületből a Napolitanóra adott 543 szavazat nem az ország többségének akaratát fejezi ki. A baloldal elfoglalta az intézményes életet. Az Újraalapított Kommunistáké lett a képviselőház, a Margheritáé a szenátus, a baloldali demokratáké az elnöki palota - mondta Berlusconi, aki demokratikus ellenállást ígért. - Ha a Prodi-kormány a nemzet érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, adósztrájkot hirdetünk meg, ahogyan ellenzékként ők is tüntettek ellenünk - tette hozzá. A jobbközép többsége fehér lappal szavazott.
- Reméljük, hogy Napolitano tényleg az összes olasz elnöke lesz, szívességet tettünk, hogy nem állítottunk komoly ellenjelöltet - hangoztatta a Nemzeti Szövetség elnöke, Gianfranco Fini. Az Északi Liga Umberto Bossira szavazott, a Kereszténydemokrata Unióból néhányan Napolitanóra. A baloldal soraiban is akadtak másra szavazók, egy voksot Luciano Moggi, a Juventus edzőbotrányba keveredett vezérigazgatója is kapott. Végül is Prodi és Berlusconi is egységbe tudta tömöríteni saját koalícióját, ami politikailag azt jelenti, hogy hiába a balközép 11 pártja közötti ellentét és a jobbközép választási veresége, egyik sem veszített erejéből. Napolitanóval szabad utat kap a kormányalakítás. Prodi a szövetségesei közötti hatalomfelosztás után legkésőbb jövő hét elején akarja letenni a miniszterelnöki esküt, utána pedig május 28-án a polgármesteri választások következnek. A tét Milánó, Róma és Nápoly megszerzése lesz.
Romano Prodi olasz miniszterelnökkel találkozik ma Rómában Eörsi Mátyás (SZDSZ), a parlament európai ügyek bizottságának elnöke. Mint lapunknak elmondta: liberális politikusok találkozójáról van szó - Prodit az olasz sajtó következetesen kereszténydemokrata politikusnak titulálja -, s az olasz kormányfőnek átadja Kuncze Gábor SZDSZ-elnök üzenetét. Eörsi az ET ügyeiről is tárgyalni kíván Prodival, a szervezet napirendjén ugyanis több, Berlusconit érintő indítvány szerepel. Közös az is, hogy az új magyar és az olasz kormány is hasonló ellenzékkel áll szemben. (Munkatársunktól)
Államfő lett a "vörös herceg"