Tajpej neheztel Washingtonra
Tajpej neheztel Washingtonra, amiért az Egyesült Államok csak Alaszkán keresztül engedélyezte volna a tajvani elnök számára a szigetország felé a tranzitot, míg a tajvani fél a New York-i megállót részesítette volna előnyben. A Costa Rica új köztársasági elnökének beiktatásán részt vevő tajvani delegáció részéről a külügyminiszter újságíróknak bejelentette, hogy a tajvani elnök az alaszkai megálló helyett a Dominikai Köztársaság és Abu Dzabi érintésével utazik vissza a szigetországba.
"A döntésnek semmilyen hatása nem lesz a Tajvan és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokra" - közölte ugyanakkor Csen Suj-pien elnök, hozzátéve: mindkét fél számára kedvezőbb, hogy nem Alaszkán keresztül tér haza. A tajvani államfő nem bírálta közvetlenül Washingtont az ügyben, ehelyett egyértelműen Peking nyomását tette felelőssé a diplomáciai összezördülésért.
Kína a szigetországot renegát tartománynak tekinti, s a kínai vezetés minden alkalommal hangot ad neheztelésének, amikor tajvani politikusok beutazási engedélyt kapnak az Egyesült Államokba, vagy csupán átutaznak az országon. A kínai diplomáciai nyomás miatt Tajvannak csupán 26 kisebb, általában szegény országgal vannak hivatalos diplomáciai kapcsolatai.
Elemzők szerint a tajvani elnök útjával kapcsolatos elutasító washingtoni álláspont is szerepet játszhat a tajvani tőzsde gyengülésében. Az 1,14 százalékpontos csökkenés hátterében az állhat, hogy a befektetők attól tartanak, romlanak a kapcsolatok a szigetország és a fő szövetségesének és fegyverszállítójának számító Egyesült Államok között.
Diplomáciai botrány egy cseh küldöttség amerikai fogadtatása körül
Megalázóan bántak egy hivatalos cseh parlamenti küldöttséggel a közelmúltban egy amerikai repülőtéren - írja legújabb, e heti számában a T–den című cseh társadalompolitikai hetilap.
Pavel Svoboda képviselő, a küldöttség vezetője szerint San Francisco repülőterén a biztonsági emberek semmibe vették a csehek diplomata-útlevelét, háromszor is átkutatták csomagjaikat, s közben megrongálták azokat az ajándékokat is, amelyeket a csehek amerikai kollégáiknak vittek. Svoboda az útról való visszatérte után hivatalos tiltakozást nyújtott be William Cabanisnál, az USA prágai nagyköveténél.
"Felháborítónak és megalázónak tartom, hogy egy szövetséges állam hivatalnokai így viselkedjenek a diplomata-útlevéllel rendelkező cseh parlamenti képviselőkkel szemben" - nyilatkozta a lapnak Svoboda, aki a hattagú delegációt vezette. Elmondta, hogy megérkezésükkor az egyik repülőtéri hivatalnoknő gorombán ordítozott, kioktatta őket, s amikor tiltakozott a bánásmód ellen, elvezették egy speciális helységbe, ahol kihallgatás közben még le is akarták vetkőztetni, amit határozottan elutasított. Amikor San Franciscóból Washingtonba indultak, a durva eljárás megismétlődött, s csomagjaikra rátették a "biztonsági kockázat" feliratú címkéket. Állítólag Washingtonban sem viselkedtek velük szemben sokkal jobban az ottani biztonsági emberek.
A T–den szerint jó egy éve Kaliforniában az amerikaiak hasonló módon nem vették figyelembe a cseh diplomata-útlevelet és kemény ellenőrzésnek vetették alá Livía Klausovát, a cseh államfő feleségét is. Klausovát az eset állítólag nagyon felháborította, s cseh elnöki hivatal tiltakozni készült, de erre végül is nem került sor, s az ügyet más módon intézték el.
Jirí Paroubek, cseh kormányfő márciusban élesen bírálta azt a tényt, hogy az amerikaiak továbbra sem akarják eltörölni a cseh állampolgárokkal szembeni vízumkényszert, holott az amerikaiaknak a csehországi belépéshez nincs szükségük vízumra. Prága erőteljesen követeli, hogy az amerikaiak töröljék el a csehek számára a vízumkényszert. (MTI)