Kevesebb hűtő és tévé kerülhet mától az utcára
A legnagyobb mennyiség a használt hűtőkből gyűlt össze a hazai piac 80 százalékát uraló Electro-coord Magyarország Kht.-nél. A társaság ügyvezetője, Tóth Zoltán elmondta: a hulladéktoplista második helyén a kiselejtezett tévék, majd a mosógépek állnak. Hamarosan azonban a számítógépes monitorok is feltörhetnek az élbolyba, mivel a cégek nagy része háromévente lecseréli számítógépparkját. A fölöslegessé vált eszközök elszállításáról tavaly augusztusig a vevőknek maguknak kellett gondoskodniuk. A nagy szériát vásárló cégek általában fizettek érte, a háztartásokban feleslegessé vált eszközök pedig jó esetben a lomtalanításokon végezték.
Az Európai Unió tagországaival összhangban megalkotott tavalyi kormányrendelet a nagyobb üzletek számára már kötelezővé tette a használt berendezések díjmentes visszavételét, amennyiben bárki újat vásárolt. A háztartási boltok esetében ez a kötelezettség csak a 35 négyzetméternél nagyobb üzletekre vonatkozott, miközben az információs és távközlési eszközök forgalmazóinál 25 négyzetméter volt a határ. A kormányrendelet legújabb módosítása eltörölte a területi határokat: mától minden kereskedőnek vissza kell vennie vevőitől a régi berendezést. Egy hűtő vásárlása esetén a szó szerint értelmezett rendelet egy használt hűtő visszavételét teszi kötelezővé, de mint kiderült, a nagy áruházláncok a kisebb holmikat akkor is visszaveszik, ha annak leadója nem vásárol semmit.
A Media Markt Magyarország koncepciómenedzserétől, Szánthó Balázstól megtudtuk: augusztus óta tizenhárom áruházukban több mint 213 tonna használt készüléket adtak le. A németországi Media Marktokban egyébként már kilenc éve gyűjtik az elektronikai hulladékot. A társaság a magyarok gyűjtőkedvének élénkítése érdekében vezette be, hogy nem köti vásárláshoz a régi készülék befogadását.
Az új kormányrendelettel amúgy a feketekereskedelem ellen is felvették a harcot - hívta fel a figyelmet a változtatás lényegére Tóth Zoltán. Az ingyen leadott készülékek révén ugyanis komoly feketekereskedelem virágzott ki elsősorban a kisebb boltokban. Az új szigorítás ezért immár nemcsak a nagyoknak, hanem a kicsiknek is előírja, hogy az átvett hulladékot a gyártó cég képviselőjének, jelen esetben a hasznosítást koordináló szervezetnek kell átadnia. Hogy ez tényleg megtörténik-e, arról szerződés tanúskodik.
A begyűjtött készülékek 76 százalékát újra tudják hasznosítani a gyártás során, az idén a piac 80 százalékát uraló Electro-coord Magyarország legalább 20 ezer tonna hulladékra számít. Várhatóan a teljes körűen kötelezővé tett bolti begyűjtéssel a tavalyi 10 százalékról 20 százalékra nőhet a kereskedelemből származó anyag részaránya. A többit a főként lomtalanításokon begyűjtött és a hulladékkereskedőknek eladott berendezések alkotják.
A lomtalanításból élőknek érzékeny veszteség lehet majd az évről évre csökkenő mennyiségű kidobott háztartási berendezés. A most még kidobott gépeket ugyanis az új házhoz szállításakor ingyen elviszik - immár még a kis üzletek is.