Papok a politizáló papok ellen
Ötvenhat ohiói egyházi személy panasszal fordult az adóhivatalhoz, amelyben felrója, hogy két keresztény gyülekezet politikai szerepet vállalt az állam kormányzóválasztási kampányában. A Világ Termése Egyház és a Fairfieldi Keresztény Egyház Kenneth Blackwell államminisztert támogatja, aki az egyneműek házasságának tiltásáról rendezett 2004-es referendum előkészületei során tett határozott állásfoglalásaival vívta ki a gyülekezetek elismerését. Az egyik tiltakozó lelkész, Eric Williams szerint azonban az érintett gyülekezeteknek abba kellene hagyniuk a választási szervezetként való működést - vagy le kellene mondaniuk az egyházakat társadalmilag hasznos tevékenységük fejében Amerikában megillető adómentes státusról.
A két felekezet ellen ez már a második panasz, az elsőt januárban harmincegy keresztény és zsidó egyházi vezető írta alá. Három hónapot hiába vártak a hivatal intézkedésére, majd újabb petíciót fogalmaztak. Ügyvédjük, aki korábban az adóhivatal társadalmi szervezetek ügyében illetékes igazgatóságát vezette, úgy véli: a bizonyítékok kétségbevonhatatlanok, és a hivatalos hallgatás csak a vezetők politikai szimpátiájával magyarázható. Ezt a vádat az adóhivatal tagadja, szerintük a 82, ilyen ügyben indított vizsgálat nyomán 75 esetben elmarasztalták az érintetteket, és nem vesznek figyelembe politikai szempontokat.
A bepanaszolt lelkészek maguk is politizálással vádolják bírálóikat. Russell Johnson fairfieldi lelkipásztor szerint a szólásszabadság alkotmányos jogának a keresztényekre is vonatkoznia kell, és hívőknek kötelességük megvilágítani, mi a helyes, és mi a rossz.
Johnson lelkész védekezését gyengíti, hogy a legfelső bíróság korábban már kimondta, hogy az ilyen ügyek nem a szólásszabadsággal, hanem az adófizetési kötelezettséggel kapcsolatosak. Az egyházaknak tilos konkrét jelöltek mellett vagy ellen agitálni. Ha megteszik, viselniük kell ugyanazokat a közterheket, amelyeket a politikai szervezetek is fizetnek. Az adóhivatal például a törvény teljes szigorával jár el, egy, a 2004-es elnökválasztás előtt George W. Bush ellen prédikáló lelkész gyülekezete, a pasadenai Mindenszentek Egyháza és az amerikai feketék legrégibb polgárjogi szervezete, az NAACP ellen.
Arról az utóbbi időben nem lehetett olvasni, hogy a nyíltan a Republikánus Párt jelöltjei mellett kampányoló gyülekezeteket megbüntettek volna, jóllehet a keresztény közösségek egy része 2004-ben régen látott vehemenciával vetette magát bele a politizálásba. A Bush-kormányzat anyagilag is jövedelmezővé tette az ilyesmit: az utóbbi években sok, politikailag aktív gyülekezet kapott jelentős kormányzati támogatást temploma felújítására vagy egyéb egyházi tevékenysége finanszírozására.