Nemzetközi Energiaügynökség: két-három évig drága marad az olaj
A szakember úgy gondolja, ha a mai irányzat folytatódik, akkor 2015-ben a világkereslet napi átlagban 99 millió hordó lesz, a tavalyi 82 millió hordó helyett. - Az olajtársaságok nem ruháztak be eleget az utóbbi húsz évben. Ez ciklikus üzlet. Az 1990-es években alacsonyak voltak az árak, ez nem tett jót a beruházásoknak. Most szaporodnak, gyorsulnak a beruházások, de ezeknek az eredménye nem jelentkezik már holnap - mondta egy ausztráliai energiaügyi tanácskozáson.
Azt mondta, hogy a világ kitermelhető kőolajtartaléka elegendő az ellátásra, ha az árak elég magasak a jövedelmező kitermeléshez. - Hordónként 25 dolláros olajárnál a kitermelhető világtartalék 2 billió hordó, 45 dollárnál 4 billió hordó - mondta. Jelenleg 70 dollár fölött vannak a szabadpiaci árak. Úgy vélte, nagy szükség van beruházásokra az olajfinomítókban is világszerte, mert a növekvő olajtermelés mind nagyobb része nehézolaj.
Az IEA vezetője pártját fogta az alternatív energiaforrásoknak, ezek közül elsősorban az atomenergiát, másodsorban az etanolt és a többi bioüzemanyagot nevezte reális lehetőségnek a kőolajjal szemben, és csak harmadsorban a földgázt. - Nincs fenntartható (gazdasági) növekedés az atomenergia részarányának növelése nélkül - tette hozá. (MTI)