Keresztény átfedések a jobboldalon
Esetenként nem vallási, hanem politikai kötődések, pártközi alkuk és taktikai megfontolások határozták meg, hogy valaki a Fidesz vagy a Kereszténydemokrata Néppárt delegáltjaként indul-e közös jelöltként a választásokon. A Fidesz politikusai között is találni elkötelezett keresztényeket, és a KDNP soraiban is olyanokat, akik korábban - nyilvánosan legalábbis - kevés jelét adták annak, hogy különösebb vonzalmat éreznének valamelyik egyház iránt.
Most, hogy a jobboldali szövetség két frakcióra oszlik, a vallási átfedések (is) gondokat okoznak. Korántsem egyértelmű, hogy az adott politikus végül melyik táborban köt ki. Mikola István annak idején a Fidesz-kormány minisztere volt, máskülönben a KDNP alapítója és volt alelnöke. A jobboldali listán azonban - Orbán Viktor protezsáltjaként - a Fidesz színeiben szerepelt.
Szintén fideszesként futott be Balog Zoltán református lelkész, aki szürke eminenciásként a Fidesz-kormány egyházpolitikájának egyik irányítója volt. A képviselőség kedvéért - a református törvényeknek megfelelően - felfüggesztette lelkészi szolgálatát. Balog Zoltán esete is példa arra, hogy a keresztény politikusok nem feltétlenül ragaszkodnak a KDNP-hez. Másfelől az sem igaz, hogy Orbán Viktor holdudvarából mindenki automatikusan fideszes jelöltként indult. Nagy Andor a Fidesz kormányzásának éveiben a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, Orbán Viktor kabinetfőnöke volt, mégis kereszténydemokrataként bukkant fel a szécsényi körzetben. Az Országos Választási Bizottság honlapján közzétett életrajzában szót sem ejt arról, mi köti a KDNP-hez, vagy egyáltalán a valláshoz.
A hitbéli meggyőződés kinyilvánításán túl sokfajta formája lehet a vallási kötődésnek, így például az, ha valaki tagja egy kifejezetten keresztény civil szervezetnek. A legismertebb és a legnagyobb ezek közül a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ), amelynek vezetői egyre inkább egyértelművé teszik politikai szimpátiájukat. Osztie Zoltán plébános, a KÉSZ elnöke januárban kijelentette, hogy a keresztények számára a választásokon "nyilvánvalóan jobboldali pártok jöhetnek csak számításba". A két forduló között a KÉSZ elnöksége felszólította az MDF-et, hogy a "nélkülözhetetlenül szükséges" kormányváltás érdekében lépjen szövetségre a Fidesszel.
Képviselő lesz Lanczendorfer Erzsébet, a KÉSZ győri elnöke is, aki a KDNP delegáltjaként szerzett mandátumot. Bányai Gábor, a KÉSZ jánoshalmi szervezetének egyik vezetője ellenben fideszes, ahogyan Ékes Ilona, a Magyar Katolikus Családegyesület alapító tagja is.
Az újdonsült képviselők életrajza gyakran arról tanúskodik, hogy a helyi közéletben betöltött vallási és világi szerepek jól kiegészítik egymást. A Zala megyében megválasztott fideszes Vigh László, Felsőrajk polgármestere például az egyházközség tagjaként aktív szervezője a vallásos életnek, de ellátja a településen működő polgárőrség irányítását is, és több más funkciója mellett a nemrégiben alakult Griff Bábszínház vezetőségében is tisztséget vállalt.