Az áradat ellen nincs tökéletes biztonság
Az elmúlt nyolc év tapasztalatai alapján a Kárpát-medencében számolni kell a rendkívül magas és hosszú lefolyású árvizek rendszerességével, és a mind magasabb vízszinttel. Ennek oka a most már biztosnak látszó éghajlati változás és a Kárpát-medence peremén elhelyezkedő államok környezet- és vízgazdálkodása. Ezért újra kell gondolni Magyarország vízgazdálkodási szervezetének felépítését. A következő évtizedekben a vízgazdálkodást a magyarországi természetgazdálkodásban kiemelten kell kezelni - javasolja a kormánynak a Föld és Vízgazdálkodási Nemzeti Stratégia Bizottság.
A Glatz Ferenc professzor vezette bizottság szerint az árvízvédelemnek (és a belvízelhárításnak) Magyarországon jelenleg nem adottak a tárgyi-szakmai feltételei. Nem tudunk megfelelni az EU vízpolitikai irányelveinek, kis létszámú a lokális szakadminisztráció, hiányoznak az EU által megkövetelt nagyrégiós tervezés feltételei, alultervezettek a költségvetési eszközök, és nincs pontos állásfoglalás arról, hogy mit vállal magára az állam.
Magyarország földrajzi fekvéséből, a Kárpát-medence vízjárásainak alakulásából következik az, hogy a vízgazdálkodási szakadminisztrációt külön, önálló költségvetésű vízügyi hivatal irányítása alá tanácsos rendelni, kiemelve ezzel az egyik szaktárca köréből. A bizottság elmúlt másfél éves működésének egyik tapasztalata, hogy a több tárcához tartozó vízgazdálkodás tárcaközi koordinációja az elmúlt években kezdeményezett különböző formák egyikében sem volt működőképes. A bizottság javasolja, hogy ennek a hivatalnak a jogállása hasonló legyen a már működőképes Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalhoz.
A bizottság alapvető fontosságúnak tartja a Vásárhelyi-terv megvalósítását. Mint arról lapunkban beszámoltunk, a terv részeként az első szakaszban 65 milliárdért hat tározó épül, ami összesen 700 millió köbméternyi víz befogadására lesz alkalmas. Eddig két tározó építése kezdődött meg, a cigándi és a tiszaroffi. Ha minden jól megy és a hat tározó megépül, akkor a különlegesen nagy vízszintek negyven-hatvan centiméterrel csökkenthetők.
A második ütem építése 2008-ban indulna, a befejezés határideje bizonytalan, de a szakma mindenképpen szeretné, ha a tározók 2013-ra elkészülnének. A második ütem részeként hat-nyolc tározó épül, aminek a teljes befogadóképessége újabb 800 millió köbméter. Ha valamennyi tározó elkészül, akkor összesen másfél milliárd köbméternyi vizet engedhetnek ki - vészhelyzetben mintegy egy méterrel csökkenthető a vízszint. Tökéletes biztonság azonban térségünkben nincs, hiszen bármikor jöhet egy minden korábbit felülmúló áradat.