Oltás az érelmeszesedés ellen
A világszerte páratlan módszer túl van a sikeres állatkísérleteken.
Magyarországon három ember közül kettő biztosan valamilyen, az érelmeszesedéssel kapcsolatos kórban betegszik vagy hal meg. A kórt a tudomány sokáig kizárólag a helytelen táplálkozással és életmóddal hozta összefüggésbe. A pontos ok máig sincs tisztázva, mostanában leginkább mégis a koleszterin-anyagcsere felborulása körül keresik a megoldást. Már a 80-as évek közepe óta ismert az ún. antikoleszterin-antitest, amelyet amerikai és magyra kutatók gyakorlatilag egy időben fedeztek fel.
Az már egyértelműen a Horváth István akadémiai doktor vezette magyar kutatócsoport érdeme, hogy kiderítette, mi lehet az antitest szerepe a betegsé kiváltásában.
Amennyiben immunizálással sikerül fokozni az antitest termelését, akkor nem alakul ki az érfal károsodása, sőt a már kialakult lerkódások is visszafejlődnek.
Ezeket a megállapításokat a kutatócsoport állatkísérletekkel már alátámasztotta, és Horváth István egy önkísérlettel azt is demonstrálta, hogy az antitest-termelést serkentő oltóanyag hatására a vérben található "rossz" és "jó" koleszterin aránya eltolódik a szervezet számára kedvező irányába.
A világon jelenleg egyedül Magyarországon tudják előállítani az antitest termelését elindító antigént, amely a jövőben a humán oltóanyag alapja lehet. A klinikai kipróbálás egy éven belül elvégezhető lenne, s megfelelő eredmények esetén utána haladéktalanul hozzá lehetne kezdeni a gyártáshoz. Ugyanezt az elméletet követő, hasonló célú kutatások - kevésbé előrehaladott állapotban - egyébként másutt, így például svéd és amerikai intézetekben is folynak. Az érelmeszesedés elleni oltóanyag orvosi és piaci távlatai ugyanis szinte beláthatatlanok, az első sikeres termék bevezetése garantáltan sok milliárd dolláros üzletet jelentene.