Négycsillagos tábornok jön - Váltás a CIA élén

Porter Goss CIA-igazgató váratlan lemondása mögött az amerikai titkosszolgálatok átszervezésével kapcsolatos súlyos vita áll. A korábbi hivatásos hírszerző, majd kongresszusi képviselő, Goss alig több mint másfél éve reformelképzelésekkel és saját embereinek szűk csapatával érkezett, ám ez csak arra volt jó, hogy maga ellen hangolja egykori kollégáit. A szókimondó ember hírében álló igazgató nem vette jó néven, hogy John Negroponte személyében a tizenöt hírszerző szervezet tevékenységét koordináló főnököt kapott. Az első összecsapás azon robbant ki, hogy ki terjessze az elnök elé a napi hírszerzési összefoglalót. A csatát Negroponte nyerte.

Goss lemondását végül az váltotta ki, hogy az elnök Negropontét támogatta a hírszerzés átszervezésének ügyében. A CIA a tervezet értelmében csak a külföldi kémkedést és a terroristák felkutatását tarthatja meg, az elemzés és minden akció már az új Nemzeti Hírszerzési Tanács, illetve a Nemzeti Antiterrorista Központ dolga lesz. A CIA elemzői az új szervezetekhez kerülnek át. Eddig a CIA a mindenkori elnök közvetlen alárendeltségébe tartozott, és elemzéseivel befolyásolni tudta a politikai döntéshozatalt. Az átszervezés azonban egyszerű "nyersanyag-beszállítóvá" degradálja, miközben egyre nagyobb szerepet játszik az amerikai külügyminisztérium saját hírszerzése is.

Goss utóda mára várható bejelentés szerint Michael Hayden tábornok, Negroponte eddigi első helyettese, az elektronikus felderítésre szakosodott Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) korábbi igazgatója lesz. Hayden nemrégiben egy fehér házi tanácskozáson élesen bírálta az átszervezésnek ellenálló Gosst. A légierőnél szolgált tábornok ugyanakkor nincs jóban Donald Rumsfeld védelmi miniszterrel, aki kínosan ügyel a Pentagon saját titkosszolgálatainak függetlenségére.

A lapok bizonytalan kimenetelű jóváhagyási procedúrát jósolnak Haydennek. A tábornok közvetlenül irányította az amerikai állampolgárok külföldi telefonjait és elektronikus levelezését figyelő programot, amelynek alkotmányosságáról egyre élesebb vita folyik. Megfigyelők szerint nem kizárt, hogy a Demokrata Párt, ha az őszi választásokon a törvényhozás bármelyik házában megszerzi a többséget, az elnök felelősségre vonását fogja kezdeményezni a lehallgatások miatt.

Michael Hayden
Michael Hayden
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.