Az állam és az egyházak
Az átlagolvasó számára - aki, mint tudjuk, gyorsan felejt - különös érzést nyújthat (újra)olvasni a rendszerváltás utáni időszak egyház-politikai "ugrásait": nagyon nehéz olyan politikai résztvevőt találni, amely konzekvensen kitartott volna egyház-politikai elképzelései mellett, s erre a fájdalmas és lehangoló tényre kérlelhetetlenül rávilágítanak az erősen szubjektív hangvételű, ám mégis tényszerű írások.
A kötet nagyon sok olyan konkrét kérdést érint, amelyek vélelmezhetően a jövőben is meghatározzák az egyházak és a politika közötti bonyolult összefüggésrendszert. Szó esik például az egyházak finanszírozásáról, a szektakérdésről, a kereszténydemokrácia politikai szerepéről, az egyszázalékos rendszerről, a vatikáni megállapodásról vagy éppen a kereszténység és az iszlám viszonyáról. A szerző minden témában karakteres álláspontot képvisel, azonban nem a "kinyilatkoztató" stílusban, hanem az értelmi meggyőzés erejében bízva fejti ki nézeteit. Egy olyan történész sorait olvashatjuk, aki nagyon sok megfelelő történelmi párhuzamon keresztül világít rá az aktuális kérdések mögött megbúvó lehetséges mozgatórugókra, megoldási javaslatokra.
A sorok között természetesen megtalálhatjuk a szerzőt is, akinek a tudatosan vállalt szubjektivizmusa, néha már-már zavarba ejtő őszintesége nemcsak magával ragadó: ez teszi igazán érdekessé az egyébként is informatív könyvet.cc