Új Európát rajzolnának a szociális fórum résztvevői Athénban
A békeaktivisták ezreit megmozgató rendezvénysorozat második napján kilenc szemináriumon foglalkoztak az Európai Unió helyzetével. Kidomborodott az a követelmény, hogy az eddiginél jóval hatékonyabban kell bevonni a népi döntések rendszerét az EU mechanizmusába. Általános vélemény volt az athéni Hellinikon sportcsarnokban vasárnapig tartó fórum résztvevői körében, hogy a jelenlegi európai politikai-társadalmi-gazdasági berendezkedéssel rengeteg gond van, és mindezt orvosolni kell.
Az egyik magyar hozzászóló, Gold Márton József, a Civil parlament elnöke megállapítása szerint az új Európát egy olyan civil társadalomra kell építeni, amely közvetlenül részt vesz a földrészt érintő döntéshozatali rendszerben. A négynapos fórum résztvevői kitértek az egész világot érintő társadalmi gondok kezelésének szükségességére. Hangoztatták, hogy küzdelmük a profit- és piacorientált világgal szemben az emberi és szociális jogok érvényre juttatására irányul.
A békéért folytatott harc jegyében az egyik felszólaló már az első napi vitasorozaton óva intette az Egyesült Álalmokat attól, hogy megtámadja Iránt, mert akkor Washingtonnak a világ békeszerető embereinek mozgósításával kell szembenéznie.
Pénteken a fórum néhányszáz résztvevője tüntetést tartott a Kuba területébe ékelődött guantánamói amerikai katonai támaszponton létesített börtöntábor bezárását követelve. Szombaton egyébként mintegy 30 ezer fős felvonulás várható Athénban, hogy a fórum ily módon is nyomatékot adjon az új és igazságosabb világról szőtt álmainak valóra váltásáért. Magyarországról több szervezet is részt vesz a IV. Európai Szociális Fórumon: a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Társadalmi Demokráciáért Mozgalom, a Létforrás Ifjúságvédelmi Alapítvány, az MSZP Társadalompolitikai Tagozata, a Civil Parlament és a Hosszútávú Egészségvédő Program Egyesület küldte el képviselőit a nagyszabású athéni rendezvénysorozatra. (MTI)