Irán-javaslat borotvaélen
Moszkva továbbra is ellenzi, hogy szankciókkal kényszerítsék Teheránt és eddig Peking sem változtatott hasonló véleményén. Várhatóan csak a jövő héten esedékes BT-ülés mondja ki a végső szót a tervezetről.
Az atomvitában az iráni külügyminiszter tegnap Bakuban megismételte országa álláspontját: nem állnak le az urándúsítással és az egész kérdés "technikai jellegű", amellyel nem az ENSZ Biztonsági Tanácsának, hanem ismét a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) kéne foglalkoznia. (A NAÜ ez ügyben már megtette, amit tiszte megkíván, egy hónapos vizsgálat után megállapította, Teherán nem tett eleget a felhívásnak és nem állította le urándúsítását, amely egyre több mértékadó politikus szerint atomfegyver-fejlesztő programot jelent.)
A Teheránnal szemben a keményebb fellépést képviselő BT-hármakon - USA, Nagy-Britannia, Franciaország - belül is sarkosodnak a nézetek. De Villepin francia kormányfő, mintegy megcáfolva, ellenpontozva elnöke, Chirac néhány hete tett kijelentését, tegnap Párizsban arról beszélt, hogy a "katonai varázspálca" suhogtatásával nem lehet megoldani az Irán körül kialakult nemzetközi konfliktust. (Chirac célzott francia atomfegyverek bevetésének lehetőségére egy Irán-válság során).
l Az MTA tiltakozott Ramin Jahanbeglu iráni filozófus letartóztatása miatt, akit akkor vettek őrizetbe, amikor Budapestre indult. Iránban láthatóan erősödik a másként gondolkodók elleni fellépés, ez még az iszlámra is kiterjed. Tegnap egyévi börtönre és 74 korbácsütésre ítélték az egyik iszlám irányzat, a szufik több tucat hívőjét. Ugyanezt a büntetést kapták ügyvédeik is, akik a vallási bíróság előtt védték őket.