A kereszténydemokraták az MDF felé is nyitnának
Semjén Zsolt évekkel ezelőtt már együtt szerepelt egy óriásplakáton Dávid Ibolyával. Akkor a Békejobb nevű kezdeményezés jegyében vállalt együttműködést a két politikus, de aztán a Fidesz egyirányúsító akarata érvényesült, és a Békejobb szétesett, Semjén pedig folytatta munkáját a "polgári kormány" államtitkáraként. Utóbb az MDF elnöke az Orbán-kabinet vereségének egyik okaként az apróbb konzervatív szervezetek (MDF, KDNP, MDNP, Vállalkozók Pártja) által 2000-ben létrehozott tömörülés fideszes szétverését jelölte meg.
Semjén most azt mondta lapunknak, szoros szövetséget képzelnek el a Fidesszel - hűségüket a frakciószövetséggel meg is pecsételték -, de ez nem azt jelenti, hogy az MDF felé ne mutatnának nyitottságot. A pártelnök szerint néhány hónap múlva, amikor az ellenzék tisztábban látja a külső és belső erőviszonyokat, szükséges lesz tárgyalást kezdeményezni az MDF-fel.
A fórum egyelőre óvatosan reagált Semjén Zsolt felvetésére. Csapody Miklós szerint a Fidesz és a KDNP a Szovjetunió-szindrómát produkálja. A birodalom szétesett, helyette jön most a Moszkva-barát Független Államok Közössége, amelynek vezérlőelve, hogy a főnök marad. Az MDF képviselője úgy látja, az erőltetett integrációt a tervszerű dezintegráció követi. Márpedig a fórum attól teszi függővé más szervezetekkel az együttműködést, hogy önálló és felismerhető arculatuk legyen. A Fidesz ugyanis - amellyel a KDNP frakciószövetséget kötött - nem konzervatív és nem keresztény párt. Arra a felvetésre, hogy Semjén bátor-e, hogy megelőlegezi a Fideszben árulónak tekintett MDF-fel a kapcsolatfelvételt, Csapody úgy reagált: Semjénnek a Békejobb idején kellett volna kockázatot vállalnia, de akkor nem tette. Az MDF ma önálló erő, a KDNP még nem az.
l Semjén Zsolt szerint az önálló frakció megalakításának racionális, politikai oka van. A KDNP elnöke erről
a Nap-keltében beszélt tegnap. Arra a kérdésre, volt-e egyházi nyomás arra, hogy ne a Fidesszel közös frakció szülessék, úgy fogalmazott:
"a KDNP tudatosan vállalja a történelmi keresztény egyházak társadalmi tanításának politikai képviseletét. (...) Ez nem jelenti azt, hogy az egyházaknak valamilyen egyházpolitikai kijáró szervezete lennénk."