Életfogytiglani börtönre ítélték Moussaouit
Leonie Brinkema szövetségi bíró csütörtökön kihirdette az ítéletet a virginiai Alexandriában, ahol a nyolc héten át tartó pert lefolytatták. Az esküdtek ajánlásának megfelelő ítélet szerint Moussaoui börtönben tölti le élete hátralévő éveit, bármiféle amnesztia reménye nélkül, amiért a cinkosa volt a szeptember 11-i terrortámadás kitervelőinek.
"Isten átkozza meg Amerikát! Isten óvja Oszama bin Ladent! Sosem fogjátok elfogni" - kiáltott a vádlott az ítélethirdetés előtt. Amerika, nem akarsz odafigyelni, hát majd érezni fogod. Egy napon visszajövünk" - tette hozzá.
Az esküdtszék szerdán hozta meg döntését, hét nap összesen 41 órás mérlegelése után. A kilenc férfi és három női esküdtnek csak arról kellett döntenie, hogy a vádlottra halálbüntetést szabjanak ki, vagy pedig csak életfogytiglani börtönre ítéljék. Hivatalosan nem közölték, hogy az esküdtek egyhangúlag az életfogytiglani börtönre szavaztak-e, vagy pedig nem tudtak egyhangú döntésre jutni, ami ugyancsak életfogytiglani börtönt jelent.
A terrorcselekmények idején a vádlott már egy hónapja börtönben volt, az ügyészek azonban azzal érveltek a legsúlyosabb büntetési nem mellett, hogy Moussaoui tudta, mire készülnek a terrorista cimborái, mégis elhallgatta azt a hatóságok előtt, így hazugságaival közvetlenül is felelős a csaknem 3 ezer áldozatok haláláért. A vád képviselői a per során négy napon át ecsetelték fényképek, video- és hangfelvételek, tanúvallomások segítségével a terrortámadások csaknem háromezer halálos áldozatának a tragédiáját, a szeretteiket sirató hozzátartozók fájdalmát.
A 37 éves algériai születésű francia állampolgárt 2001 augusztusában tartóztatták le a bevándorlási törvények megszegéséért Minnesota államban, ahol pilótatanfolyamon vett részt.
A terrorista összeesküvés vádját Moussaoui már tavaly elismerte. Idén március végén a korábbi állításainak ellentmondva bevallotta: nem egy későbbi terrorhullámban lett volna szerepe, hanem neki is szeptember 11-én lett volna feladata: egy ötödik utasszállítót kellett volna eltérítenie és a washingtoni Fehér Háznak vezetnie. A vádlott nem csupán önmaga ellen vallott, de közben ócsárolta a védelmére kirendelt ügyvédeket és hangoztatta, nem bánt meg semmit, sőt szeretné, ha az Egyesült Államok számára minden nap szeptember 11-e lenne, kész bárhol, bármikor amerikaiakat ölni.
Az ügyvédek azt hozták fel Moussaoui mentségére, hogy szellemileg beszámíthatatlan, tanúkat vonultattak fel, köztük elmeszakértőket annak igazolására, hogy a vádlott paranoid skizofrén, nagyn nehéz gyermekkora volt és olyasmit vállal magára, amit valójában nem követett el, mivel a "szent harc" mártírja akar lenni.
Az esküdteket nem befolyásolta a védelemnek az a két fő érve, hogy Moussaoui szellemileg beszámíthatatlan, illetve a kivégzése mártírt kreálna belőle. Kilenc esküdt ugyanakkor elfogadta, hogy Moussaouinak nehéz, hányatott gyerekkora volt, egyik árvaházból a másikba tették, három esküdt pedig úgy találta, hogy csak melléke szerepe a 2001 szeptember 11-i terrortámadások összeesküvésében, ha volt egyáltalán. Három esküdt szerint Moussaoui nem sokat tudhatott a szeptember 11-i terrortámadás tervéről.
Moussaoui hírek szerint a Colorado állambeli Florence szigorúan őrzött börtönébe kerül. George Bush amerikai elnök az esküdtszék döntésének a kihirdetése után közleményében azt hangsúlyozta, hogy az életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabása csak Moussaoui büntetőperének a végét jelenti, de nem a terrorizmus elleni küzdelemét. "Az ellenség, amely szeptember 11-én a mi földünkön lesújtott, továbbra sem tétlen és eltökélt amellett, hogy amerikaiakat gyilkoljon. Folytatjuk a terroristák elleni hadműveletet" - húzta alá. Bush nem fűzött kommentárt ahhoz, hogy az esküdtszék nem a halálbüntetés, hanem "csak" az életfogytiglani börtön kiszabása mellett döntött.
A terrortámadások áldozatainak egyes családtagjai üdvözölték az esküdtszék határozatát, mondván hogy igazságot szolgáltattak az ügyben.
(MTI)