Minden képviselőt kerekes székbe ültet
A Tamásiban élő fiú tízévesen már vezette apja Danubia motorját, négy évvel később pedig kapott egy mopedet, s azzal bejárta a környéket. Ha összeállt egy jó kismotoros csapat, akkor meg se álltak a Balatonig. A fiú villanyszerelőnek tanult, amikor végzett, a helyi építő ktsz-nél kapott állást, később átment az Orion gyár tamási üzemébe, karbantartónak. Közben élte korosztályának megszokott életét, bulizott, udvarolt, menyaszszonya volt, házasodni készült.
1988. április 11-én este két barátjával autózni ment. A kocsit egy épphogy nagykorú cimbora vezette. Tamási és Nagykónyi között van egy kanyar, amit 70-nel lehet bevenni - a friss jogosítványos sofőr 130-cal próbálta.
Nem sikerült.
A három fiú túlélte a balesetet, de Hirt Ferencnek eltört az ötödik nyakcsigolyája, s emiatt a lába teljesen, a keze részlegesen lebénult. A karjait tudta mozgatni, érzéketlen ujjai azonban lassú sorvadásra ítéltettek. A 21 éves fiatalembert rokkanttá nyilvánították, menyasszonya szakított vele.
Hirt Ferenc gyógytornával, akupunktúrával, masszázzsal
Hirt Ferenc családi állapotában is történtek változások: 1996-ban megnősült. Korábbi menyasszonyát vette el, született egy kislányuk, ám a házaspár 2003-ban elvált, az asszony már új házasságban él. Hirt Ferenc erről csak ennyit mond:
- Nem lehetett folytatni - állítja, világosbarna szemében a mosoly megértő.
Hirt Ferenc elektromos kerekes székében ül, és igyekszik türelmesen válaszolni. Még azokra a magánéletét firtató, intim kérdésekre is, amelyeket korábban lerázhatott volna magáról. Mostantól nem teheti, hisz beállt politikusnak: a tamási választókerületben ő nyerte a jelöltek csatáját.
Pedig a küzdelem nem ígérkezett könnyűnek. Eddig itt háromszor Dávid Ibolya nyert, egyszer MSZP-s jelölt diadalmaskodott. Az MDF elnöke most is indult, a szocialisták Frankné dr. Kovács Szilviát, a Tolna Megyei Közgyűlés elnökét állították rajthoz. Hirt Ferencet a Fidesz küldte harcba. Hogy miért épp őt, arról jó barátja és kampányfőnöke, Széles András így beszél:
- Sokáig nem tudtuk, hogyan lépjünk ki Dávid Ibolya kalapjának árnyékából - mondja komiszkodó szemvillanással az informatikusként dolgozó 32 éves kampányfőnök. - Végül azért választottuk Ferit, mert úgy véltük, hogy ő már bizonyított. Igaz, más területen, mint vetélytársai, a vállalkozói szférában. Óriási hátránnyal indult, mégsem adta fel. Én még emlékszem az első autókereskedésére: egy pici iroda volt, ahol egy szék, egy asztal és egy olajkályha volt minden berendezés, s az udvaron egyetlen autó állt. Ez a térség igencsak óriási hátránnyal indul, itt a munkanélküliség 17 százalékos, a kisfalvakban 50 százalék feletti. A befektetők nem érdeklődnek Tamási iránt. Úgy éreztük, Feri jelképes figura lehet, hiszen az ő pályája azt üzeni az ittenieknek, hogy kitartással igenis le lehet győzni egyéni, sőt akár térségi hátrányainkat is.
Amikor a Fidesz tavaly őszszel megkereste Hirt Ferencet, hogy legyen a jelöltjük, a férfi gondolkodási időt kért. A vállalkozó fél évvel korábban lépett be a pártba, de sosem politizált aktívan. Ismerősei persze tudták róla, hogy ő és családja a polgári oldalhoz húz - korábban maga is mindig Dávidot ikszelte be. Hirt három hét meditálás után igent mondott a Fidesznek. Döntésében szerepet játszott, hogy úgy érezte: sorstársaiért a parlamentben teheti a legtöbbet.
- Magyarországon az egészségesek csak sajnálattal képesek közeledni a sérült emberekhez - mondja Hirt Ferenc minden indulat nélkül. - Tudom, hogy így van, mert a balesetem előtt én se törődtem a sérültekkel, ha megláttam őket, elfordítottam a fejemet. Nevelés kérdése, hogy az egészségesek ne forduljanak el a sérültektől. A társadalomnak nem szabad lemondania a mozgáskorlátozottakról, a gyengén látókról, a halláskárosultakról, az ő integrációjuk fontos feladat.
Hirt Ferenc a második fordulóban szerezte meg mandátumát. Hogy a választók mit díjaztak - vállalkozói teljesítményét, egy rokkant ember kitartását, a hátrányos helyzetűeknek ígért kiállást, a Fidesz támogatását -, arról nincs adat. Politikai eszmefuttatásokkal aligha állíthatta maga mögé a választókat, a vállalkozó ugyanis a politikában tapasztalatlan. Bárhogy történt is, Hirt Ferenc mostantól hozzáfoghat ahhoz, hogy sorstársai kirekesztettségére a T. Házban hívja fel a többségi társadalom figyelmét. Ehhez átfogó programja még nincs, mert eddig csak a maga bajával foglalkozott, ötletei azonban vannak.
- Minden képviselőt beleültetek a kerekes székembe, és megkérem őket, hogy próbáljanak meg közlekedni az utcán - avat be terveibe. - Majd megtapasztalják, hogy mennyi járdaszegély és lépcső állja útjukat, hogy az ország akadálymentesítése sehol sem tart, s emiatt egy mozgássérült mennyire kiszolgáltatott. Szeretném azt is, ha a szakemberek megvizsgálnák, miért olyan drágák a mozgássérültek székei, protézisei vagy a siketek hallókészülékei. A segédeszközökre szoruló emberek jó bizniszt jelentenek a vállalkozások egy részének. És ehhez a társadalom asszisztál.
Saját szakmájából mindjárt hoz is példát arra, hogyan lehet kaszálni:
- Kiteszek egy olcsó autósrádiót meg egy drágát. De azok csak díszek a polcon, mert a vásárlók többsége a közepes árkategóriájú rádiókat keresi. Ezért azokra kell tenni a legnagyobb árrést. Így megy ez akkor is, ha kerekes széket vagy hallókészüléket kínálnak.
Erőt kívánok neki tervezett küzdelmeihez. Kezet fogunk. Ő nem tud visszafogni, hagyja, hogy megszorítsam erőtlen jobbját.
- Az elmúlt évben volt két műtétem, és sokat javultak az ujjaim - mondja a búcsúzáskor. - Lesz még kettő, akkor újra tudok kezet fogni, autót vezetni.
Szemével egy, az udvaron álló, fekete Suzuki felé int:
- Azt vezetem majd. Sikerülni fog. Azt mondják, makacs vagyok.