"A szülőhelyet senki sem jókedvéből hagyja el"

"Az esemény többnyire egy kézi hangosbeszélőn keresztül feltett Ki adja a reggelidet?, Ki vezeti a buszodat?, Ki volt apád? kérdésekre épült, amelyeket a népes társaság egy emberként válaszolt meg: A bevándorló." - írja a tegnapi demonstrációról Zabb Péter NOLvasó, aki jelenleg egyetemen tanul az Egyesült Államokban.

"Tegnap megdöbbenve - és nem tagadom - jóleső érzéssel tapasztaltam az egyetemen zajló tüntetéseket. Békés, a tanári kar által maximálisan támogatott és az úgynevezett “ostoba amerikai" képtől igen távol álló megmozdulások tanúja voltam. Hétfőn olyan diákokról derült ki, hogy mennyire átérzik a bevándorlási probléma súlyosságát, akiket előtte csak a tanteremben, az iskolai étteremben, vagy a buszmegállóban láttam névtelen, de látásból ismerős iskolatársakként.

Nagyjából négyszáz egyetemista, illetve főiskolás jelent meg az eseményen, ami többnyire egy kézi hangosbeszélőn keresztül feltett “Ki adja a reggelidet?", “Ki vezeti a buszodat?", “Ki volt apád?" kérdésekre épült, melyeket a népes társaság egy emberként válaszolt meg: “A bevándorló". Sosem vártam a 19 éves, itt született korosztálytól azt a magyarázatot, hogy “Tudom, a szülőhelyet senki sem jókedvéből hagyja el".

Binghamton többnyire a Long Island-i és New York város és vonzáskörzete által a legjobb "olcsó" (értsd: állami) egyetemeként számon tartott iskolának ad otthont. Ezek a gyerekek többnyire viszonylag jó anyagi háttérrel rendelkező családokból valók, és hosszú ideje talán ez volt az első olyan (számomra legalábbis szembetűnő) kérdés, ami nem az amúgy is átrendeződő demokrata vagy republikánus értékek szerint osztotta meg a közösséget. Philip nevű, amerikai állampolgár barátom pirulva "vallotta be", hogy este hatkor azért kénytelen volt venni egy szelet pizzát, mert aznap még nem evett semmit.

Az amúgy zsúfolt és külső cégek által üzemeltetett iskolai étterem hétfőn teljesen üres volt, a 11 órás nyitás előtti - egyébként megszokott - rohanásnak egész nap nyoma sem volt. A leginkább megdöbbentő eleme mégis az volt ennek a hétfőnek, hogy előre történt egyeztetés és komolyabb előkészületek nélkül reggel kilenckor együtt indult útnak a Brooklyn-i afro-amerikai, a Long Island-i zsidó, a sok-sok indiai, kínai, bevándorlónak semmilyen szempontból nem minősülő amerikai, kanadai, török és még számtalan etnikai háttérrel bíró hallgató.

Furcsa, megnyugtató és teljesen indokolt megmozdulás tanúja voltam. A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az itteni curriculum olyan tantárgyakat is felkínál, mint 'Immigration Studies', 'Ethnic America', illetve az évről évre változó, de az amerikai élethez hozzátartozó “politikailag korrekt" kurzusok. Bár első látásra tény, hogy nem úgy tűnik - hozzá kell tennem, mi is túl hamar ítélkezünk -, sok esetben a baseball sapkás, kisportolt, iPodot hallgató amerikai főiskolás tisztában van annyira a világ történéseivel, mint az ennek ellenkezőjét automatikusan feltételező, a hét majd minden napján boros magyarországi egyetemista. Sok esetben."

                                                                                                    Zabb Péter

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.