A Fidesz a médiában túlbeszélte az MSZP-t

A kormánypárti médiatúlsúlyt jelölte meg a választási vereség egyik okaként a Fidesz több politikusa, a párt hétfői színpadáról több üzenetet is címeztek a balliberális sajtóhoz. A számok a jobboldalon régóta hangoztatott nyilvánossághátrányt azonban nem igazolják.

A kampány elején még igaz volt, hogy a csapból is Gyurcsány Ferenc folyt, hiszen a miniszterelnök március elejéig egymaga többet szerepelt a hírműsorokban, mint a másik három párt elnöke együttvéve. Hosszabb távon azonban nemhogy közelítettek az arányok, de Orbán Viktor például a napi és heti magazinműsorokban több lehetőséget kapott szocialista vetélytársánál. Az ORTT február 1-jétől április 26-ig folyamatosan és másodpercre bontva mérte, hogy a politikusok a legtöbb emberhez eljutó tévékben és rádiókban mennyit szerepeltek. Az ortt.hu-n bárki számára hozzáférhető összegzés szerint a két nagy párt vezetőjére kihegyezett kampányban egyenlő esélyt kaptak a felek.

Bár fideszes politikusok - maga Orbán Viktor is - a vereség egyik okaként a kormánypárti médiatúlsúlyt nevezik meg, a mérések szerint a napi hírműsorokban a Fidesz politikusai szólalhattak meg a leghosszabb ideig. A politikusok által közvetlenül mondottak 39,2 százaléka a nagyobbik ellenzéki párt részéről hangzott el. A szocialistákra 34,6 százalék jutott. (További százalékok: SZDSZ 12, MDF 8,4, kormány 3,8.) A legtöbb nézőt vonzó hírműsorokban, az RTL Klub Híradójában és a TV2 Tényekjében több fideszes nyilatkozót szerkesztettek adásba, mint szocialistát, a különbség itt is, ott is tíz százalék körüli. A közszolgálati kassza: a Magyar Rádió valamennyi Krónikájában több fideszes mondat hangzott el, mint szocialista. Az MTV és a Duna TV hírműsoraiban viszont szocialista fölény volt. Ami a két főszereplőt illeti: Gyurcsány Ferenc szavait 22082 másodpercben idézték a hírműsorokban, Orbán Viktorét 21883 másodpercben. A különbség három perc. Amúgy a leghosszabb ideig nyilatkozó politikusok listájának első 14 helyén hét fideszes található.

Külön kategóriát képviselnek a háttérműsorok. A napi magazinműsorokban elhangzott politikusi nyilatkozatok 33,3-33,3 százalékán osztozott a két nagy párt. (Kibővítve: SZDSZ 13,8, MDF 12,1, kormány 1,9.) Ez a kicentizett arány felborul, ha a heti magazinműsorokat vizsgáljuk. A nyilatkozatok hossza alapján a Fideszé volt a beszédidő 50,4 százaléka, a szocialistáké 19,9 százalék. (MDF 9,5, SZDSZ 8,4, kormány 1,6). A Fidesz-fölény döntően a Vasárnapi Újságnak köszönhető. Ott a politikus nyilatkozatok majdnem háromnegyedét az ellenzéki párt tagjai adták, Orbán Viktor többször is nyilatkozott a közrádió magazinjában.

Ezek után nem meglepő, hogy a napi és havi magazinműsorokban Orbán Viktor beszélt a leghosszabb ideig, mindösszesen 30 716 másodpercig. A második Gyurcsány Ferencnek 20895 másodperc jutott. A különbség több mint két óra.

A két miniszterelnök-jelöltnek közös szereplése is volt, más kérdés, hogy ezzel a közvélemény-kutatások szerint Gyurcsány Ferenc élt jobban. Ami döntő lehetett, hiszen a vitájukat 5,3 millióan látták.

Az írott sajtó tekintetében támpont lehet, hogy a két párt honlapja mit ajánl az olvasóinak. Az MSZP-nél a Népszavát, a Népszabadságot, a Magyar Hírlapot, a HVG-t és a 168 Órát szerepeltetik. Ez nagyjából egybeeshet Orbán Viktor értékelésével is, ezeknek a lapoknak ugyanis a felkérések ellenére sem adott interjút.

A Fidesznél a Magyar Nemzetet, a Heti Választ, a Demokratát és egy széles egyházi sajtópalettát ajánlanak. Ennek alapján a napilappiacon kormánypárti fölény volna. A hetilappiacon ez még ilyen megközelítéssel sem mondható. Különösen, ha a plakátjain Gyurcsány Ferencet rendszeresen támadó Reformot is ide soroljuk. (A másik oldalra pedig a Magyar Narancsot.) A Fidesz nem tudott sokat profitálni abból sem, hogy a jelenlegi legnagyobb példányszámú (770 ezres) újság, a Helyi Théma is konzervatív hangvételű, ráadásul Budapesten és környékén terjesztik ingyen. Példányszámban még ezt is meghaladta a minden postaládába bedobott Magyar Vizsla, amelynek hatása nehezen mérhető, miként a főváros néhány kerületében terjesztett, a demszkys kampányával elhíresült Budapest Riport. De teret adott a jobboldali mondanivalónak, az bizonyos.

Az MSZP és a Fidesz miniszterelnök-jelöltjeinek tévévitája április 5-én
Az MSZP és a Fidesz miniszterelnök-jelöltjeinek tévévitája április 5-én
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.