Szakszervezetek rossz időben

A szakszervezetek erőt próbáltak mutatni május elsején, amikor a dolgozókat érő törvénytelenségek ellen demonstráltak. A tüntetésen és a nagygyűlésen azonban kevesen voltak, s ezt a szakértő szerint nem lehet a rossz idővel magyarázni.

Megelégelték a szakszervezetek a munkavállalókat érő sorozatos érdek- és jogsérelmeket, s egyre radikálisabban lépnek fel a dolgozók kiszolgáltatottsága ellen. Az idén a május elsejét is arra használták fel, hogy demonstrálják: nem tűrik tovább a dolgozókat érő retorziókat, azt, hogy egyre több munkáltató nem tartja be a törvényeket, s az érvényes bírósági ítéleteknek sem tesznek eleget. Az, hogy a szakszervezetek a tiltakozó nagygyűlést és a tüntetést a választások utánra időzítették, azt jelzi, távol szeretnének maradni a napi politikától.

"A dolgozók egyre kiszolgáltatottabbak, s ezt nem lehet tovább tűrni, most csordult ki a pohár" - így reagált a "miért pont most"-ot firtató kérdésünkre a munka ünnepén tüntetést szervező Liga elnöke. Gaskó István szerint az utóbbi évben folyamatosan nyilvánosságra hozzák a szerveződési területükön dolgozókat és az érdekvédőket érő törvénytelenségeket. Több olyan eset is történt, ami radikális fellépésre késztette a szövetséget, s ehhez a Munkástanácsok és az autonómokhoz tartozó Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége is csatlakozott. Gaskó szerint a munkáltatók 87 százalékánál történik valamilyen jogsértés. A Liga által összeállított Fekete könyvben is olvasható a pétfürdői Nitrogénműveknél történt eset, ahol azért bocsátották el az üzemi tanács négy tagját, mert pert indítottak a vállalat jóléti célú ingatlanjainak jogsértő eladása miatt. A bíróság viszszahelyezte őket az állásukba, az ítéletet azonban a társaság nem veszi tudomásul.

Más: a Rosmann Magyarország Kft.-nél a dolgozók csaknem felének, 85 dolgozónak nem adták ki 2005-ben a szabadságát. Ez nem egyedi, ugyanezt a jogsértést állapították meg a munkaügyi felügyelők a taksonyi Kuka Robotics Hungária Kft.-nél is, ahol 45-en nem vehették ki szabadságukat. A törvénytelenségek listáján gyakran szerepel a munkaszerződés nélküli foglalkoztatás, a munkaidő nyilvántartásának elmulasztása, a munkaszüneti napon végzett munka kifizetésének elmaradása, a heti pihenőidőre vonatkozó rendelkezések megszegése.

Ma már azonban - hangsúlyozta a Liga elnöke - nemcsak a jogsértések, hanem a munkahelyi stressz hatásai is aggodalomra adnak okot. Becslések szerint a rendezetlen munkaügyi viszonyok miatti stressz következtében kétszer annyian lesznek betegek, mint az EU régebbi tagállamaiban. Kérdésünkre, hogy tervezik-e a demonstrációk folytatását, Gaskó azt mondta: ha megszorítások következnek, felerősödhetnek az elégedetlenségi mozgalmak.

Thoma László szociológus úgy látja: inkább legitimációs szükségletük van a szakszervezeteknek. Nyilvánvaló ugyanis, hogy a szervezettséggel nem bizonyíthatják igazán a támogatottságukat - mozgósító erejük vitatható. A szakember szerint a május elsejei demonstrációkat azzal lehet indokolni, hogy most aktualizálni lehetett a munka világában tapasztalható sérelmeket. Az azonban, hogy a külön szervezett tüntetésen és a nagygyűlésen csupán néhány ezren vettek részt, szerinte nem magyarázható csak a rossz idővel.

Tüntetõk a munkaügyi minisztérium elõtt május elsején - kevesen voltak
Tüntetõk a munkaügyi minisztérium elõtt május elsején - kevesen voltak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.