Egy nap bevándorlók nélkül
A szervezők több millió embert mozdítottak meg, ami az utóbbi hónapokban öntudatra ébredő spanyol ajkú lakosság gazdasági és politikai erejét mutatja. A felhívás a demonstrációk mellett arra is vonatkozott, hogy mindenki tartózkodjon a vásárlástól.
A bevándorlók motívumait könnyű megérteni. A minap az egyik ajtót javító, José nevű fiatalember elmesélte, hogy odahaza, Hondurasban havi kétszáz dollárt keresett, Amerikában ugyannyi munkával heti 700-800-at. Apja még hétévi illegális ittlét után is csak barátkozik az angollal, neki már nincsenek ilyen gondjai, amerikai iskolába járt. - A helyükben mi is ugyanezt tennénk - idézte a The Washington Post az Egyesült Államok déli határain járőröző határőröket, akik minden hivatalos szigor mellett meghökkentően empatikusak a Latin-Amerikából érkező, évi több százezer illegális bevándorlóval szemben.
Chicagóban több mint 300 ezren vonultak fel fehér trikókban, zömmel amerikai, elszórva mexikói zászlókkal. Los Angelesben szintén 300 ezren vettek részt a demonstráción. Megmozdulások voltak San Franciscóban, Atlantában, Phoenixben és sok más amerikai nagyvárosban. Egyes helyeken zárva maradtak az iskolák, és a spanyolul beszélő dolgozókat foglalkoztató üzemekben sem volt munkanap. Jó néhány helyszínen a fekete és az ázsiai kisebbség is támogatta a demonstrációkat.
A legfrissebb felmérések szerint 7,2 millió illegális bevándorló dolgozik Amerikában - ez a teljes munkaerő 4,9 százaléka. Az összesen több mint 11 milliósra becsült illegális bevándorló több mint fele mexikói - az általuk hazautalt évi 20 milliárd dollár nemcsak családjaiknak, de az ottani kormánynak is fontos. Washingtonban egyre ingerültebben beszélnek arról, hogy Mexikó nemhogy csillapítaná, inkább ösztönzi a kivándorlást.
Megfigyelők szerint az egyre népesebb tömegmegmozdulások radikalizálhatják mind a jogszabályok szigorításának, mind enyhítésének híveit, ami nehezíti a kompromisszumra törekvő politikusok, köztük George W. Bush elnök, Edward Kennedy és John McCain szenátorok dolgát. A politikusok nem hagyhatják figyelmen kívül a lassan 40 millió, állampolgársággal rendelkező spanyol ajkú választót, aki szolidáris az illegális bevándorlókkal. Ugyanakkor sok honatya választókörzetében meghatározó a munkahelyüket, jövedelmüket féltő, a populista retorikára fogékony rétegek voksa.
Az indulatokra jellemző, hogy a múlt héten komoly botrányt kavart az amerikai himnusz spanyol ajkú popsztárok által felvett változata. A nacionalista hangokat megütő jobboldal az angolszász nyelv és kultúra elleni támadásnak értékelte a dalt. Mások arra emlékeztettek, hogy annak idején Jimi Hendrix torzított elektromos gitáron előadott verziója is szentségtörésnek számított - ma pedig az amerikai zenetörténet egyik fontos állomása.