Szudán bukásra áll működőképességből
A tavalyi év után ez a második ilyen jellegű vizsgálat, amelyet a szaklap és az intézet közzétesz. A "rosszul működő államok mutatóját" meghatározó szempontok között szerepel, hogy a kormány mennyire képes érvényesíti fennhatóságát az ország területén és fenntartani a közrendet, birtokolja-e az erőszak alkalmazásának monopóliumát, a lakosság mennyire tartja törvényesnek a kormányt, milyen a jogkövetési készség, a gazdaság állapota, az országból kivándorlók, elmenekülők, az országon belül otthonukat elhagyni kényszerülő földönfutók aránya, az emberi jogok állapota, a közintézmények hanyatlásának mértéke.
A kutatók összesen 146 országot vizsgáltak meg, egyebek közt újságcikkek tízezreit használták fel forrásként. A legrosszabbul működő, legsebezhetőbb 20 állam közül 11 Afrikában található. Az Egyesült Államok erőfeszítései ellenére Irak a listán a negyedik, Afganisztán pedig a tizedik helyet foglalja el. Irakból az értelmiségi és szakképzett munkaerő gyorsuló mértékben távozik, ami megnehezíti a kibontakozást. Afganisztánban viszont a kormány nem tud megbirkózni az Iránból és Afganisztánból hazatérő menekültek nagy számával.
Szudán minden szempont szerint elégtelen minősítést kapott. Zimbabwe, Csád, Szomália, Haiti, valamint Pakisztán is az "élbolyban" kapott helyet. Pakisztán tavaly még a 34. helyen volt, és egy év alatt csúszott le a kilencedikre. Ez az ország rontott legtöbbet az "osztályzatán", a drámai hanyatlást mindenekelőtt azzal indokolják a tanulmány készítői, hogy a kormány képtelen ellenőrizni az afgán határ menti törzsi területeket, az országban fokozódik az etnikai feszültség, és a tavaly októberi kasmíri földrengés is csorbát ejtett az állam működőképességén.
A lista első hatvan helyezettje csaknem kizárólag afrikai, ázsiai és közel-keleti ország, köztük csak négy európai állam van: a 43. helyen álló Oroszország, valamint Fehéroroszország (50.), Szerbia és Montenegro (55.) és a Moldovai Köztársaság (58.). A megvizsgált 146 állam közül a legolajozottabban Finnország (144.), Svédország (145.) és Norvégia (146.) működik.
(MTI)