A VOSZ azt tervezi, hogy egy pontozásos rendszerben folyamatosan értékeli a pártok teljesítményét: mennyiben felelnek meg vállalásaiknak és a VOSZ által megfogalmazott elvárásoknak
Pontozza a pártokat a VOSZ
Fordulóponthoz érkeztünk. Amennyiben az Európai Unió nem fogadja el szeptemberben konvergencia programunkat, az állampapírokban lévő forró pénzek elhagyják az országot, és a piacok leírják Magyarországot - mondta Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján. - Akkor az euró ára elérheti a 400 forintot, és elbúcsúzhatunk a remélt uniós támogatásoktól.
Magyarország az adórendszer miatt nem versenyképes, ennek oka pedig a nagy, nem hatékony és drága állam. - tette hozzá. Demján Sándor kijelentette: eddig egy kormány sem merte vállalni az adócsökkentéssel együtt járó kiadáscsökkentést, de ha ez a jövőben sem változik, a fizikai dolgozók és a fiatalok el fogják hagyni az országot. A VOSZ tegnap a sajtó rendelkezésére bocsátotta azt a tíz pontból álló programot, amelyben összefoglalta a parlamenti pártokra vonatkozó, négy évre szóló elvárásait, illetve azt az értékelési rendszert is, amellyel a jövőben vizsgálni kívánja a pártok gazdaságpolitikai teljesítményét. A szervezet még a választások előtt jutatta el igényeit a később a parlamentbe kerülő négy párthoz, mondván, nyilatkozzanak: kormányra kerülésük esetén mely reformpontokat építenék be programjukba az általuk javasoltak közül.
A VOSZ úgy tervezi, folyamatosan figyelni és értékelni fogja a pártok teljesítményét és minden esetben, amikor valamelyikük a választások előtt tett ígéretével ellentétesen cselekszik, a média különböző csatornáin szembesíti korábbi vállalásaival. A legtöbb programpont persze csak jövőre, de inkább 2008-ban értékelhető, ám az államigazgatási reformot már az idén vizsgálni fogják. Az értékelés pontrendszerben zajlik, ahol a négy évre meghirdetett és stabilan tartott adórendszer és a körbetartozás okainak felszámolása a legmagasabb, 15 pontot éri, az államháztartás hiányának GDP-hez mért csökkentéséért pedig 10 pont jár.
A munkaadói szervezet kritériumrendszerének legfontosabb elemei között szerepel a kormány és az ellenzék megállapodása az euró 2010-es bevezetéséről, a költségvetési hiány csökkentése, az államapparátus radikális leépítése, a szakképzés reformja, a kis és középvállalkozások esetében az eva kiterjesztése, valamint az, hogy 2010-re a bérköltség egyharmada helyett annak kétharmada kerül a munkavállalók zsebébe.
Lőrincze Péter, a VOSZ főtitkára elmondta, a program pozitív fogadtatásra talált a négy pártnál és a jelek szerint hathét kérdésben könnyű lesz konszenzusra jutni. Ezek elsősorban a közigazgatást, az önkormányzatokat és az egészségügyet érintő reformok, a K+F támogatások arányának növelése, illetve az euró 2010es bevezetése. A pártok azt is megígérték, hogy az általuk elfogadott reformokat akár az ellenzéki székekből is támogatni fogják.
Demján Sándor elmondta: a mostani kritériumrendszer szinte azonos az érdekképviseleti szervezetek, köztestületi és vegyes kamarák által a múlt héten meghirdetett kiáltvánnyal. Hozzátette, sem azzal a megállapodással, sem a mostani tíz ponttal nem céljuk az Országos Érdekegyeztető Tanács jogkörének csorbítása, fontosnak tartják azonban, hogy elvárásaik még a kormányprogram véglegesítése előtt eljussanak a pártokhoz.