Kuncze szerint a konzervatív kampány tovább pörög
Kuncze Gábor felidézte: a múlt héten kezdeményezte, hogy az ellenzéki pártok bizonyos kérdésekben működjenek együtt a kormánypártokkal, mert csak a politikai erők együttműködése teheti sikeresebbé az országot. "A hétvégén olyan beszédek hangzottak el, amelyek arról szólnak, mintha valamilyen fajta háborús helyzet lenne, és különböző önvédelmi gyakorlatokat kellene tartaniuk a pártoknak" - fogalmazott, és idézett Orbán Viktor május 1-jén a Várban mondott beszédéből. Hozzátette: a liberálisok szerint nem harcról van szó, legfeljebb politikáról.
A pártelnök kitért arra, hogy Pokorni Zoltán alelnök a liberális szavazókat hívta a Fidesz táborába, miközben azt is mondta, hogy a szocialista oktatási programot támogatná. "Megjelennek a szirénhangok, az ókonzervatív, gazdaságpolitikájában egyébként időnként szélsőbalos Fidesz ilyen módon próbál többlettámogatókat szerezni magának" - mondta.
A pártelnök szerint az SZDSZ megnövekedett támogatottságának oka éppen az, hogy azok közül, akik 1994-ben a Fideszre szavaztak, most többen visszatértek a liberális párthoz. "Talán ez az oka annak, hogy a Fidesz nagyobb vereséget szenvedett, mint négy évvel ezelőtt" - jegyezte meg.
Az SZDSZ kevesebb parlamenti bizottságot szeretne
Kuncze Gábor elmondta: hamarosan új kormányzati struktúra jön létre, kevesebb minisztériummal, és az lenne szerencsés, ha a bizottságok ezt leképeznék. Ebben az esetben lehet a kormányzatot megfelelő módon ellenőrizni és a kormányzati munkát elősegíteni képes bizottsági rendszert kialakítani. A pártelnök kiemelte: túl soknak tartják az ebben a ciklusban működő bizottságok mennyiségét, és szerintük indokolatlan ilyen mértékben tágítani a bizottsági kört. Véleménye szerint ennek a következménye, hogy a bizottsági munka a közvélemény szemében elveszítette jelentőségét.
A liberálisok azt szeretnék, ha a bizottsági munka megbecsülést élvezne, és a testületekben megalapozottabb, komolyabb szakmai munka zajlana. Elmondta továbbá, hogy az SZDSZ partner abban, ha egyetértés van a pártok között, hogy tegyék rendbe a házszabályt, az elmúlt időszak vitás kérdéseit vegyék sorra. Példaként említette a frakcióalapítást és a vizsgálóbizottság létrehozását. Szavai szerint ezen keresztül a parlament a megtépázott tekintélyét lehetne visszaszerezni.
Az Országgyűlés május 16-án tartja alakuló ülését, és úgy vélekedett, hogy ha május 7-én sikerül lebonyolítani a kecskeméti 2-es számú választókerületben a megismételt második fordulót, akkor ezt az időpontot tartani is lehet. "Már most előre bejelentjük, hogy abban esetben, ha a választásokat meg kell ismételni, akkor Szécsi Gábor nem lép vissza, (...) és megkísérli elnyerni a kecskeméti választók bizalmát" - jelentette ki. Hangsúlyozta: ha Szécsi Gábor nyer, a liberális frakcióban kap majd helyet, amelynek ezzel 21-re növekszik a létszáma.
(MTI)