Választás 2006: óvások sorozatban
A parlament alakuló üléséről egyeztet ma a pártokkal Sólyom László köztársasági elnök, ám a választás hivatalos végeredménye még nincs meg. Emiatt az érintettek legfeljebb találgathatnak, hogy melyik lehet a legkorábbi alkalmas időpont. Anynyi bizonyos, hogy a választási eljárást - a külföldi szavazólapokat is tartalmazó urnák bontása utáni sorozatos óvások miatt - jogerősen legkorábban a hét végén lehet lezárni. De ha Kecskeméten megismétlik a második fordulót - erről a megyei bíróságnak szombatig kell döntenie -, csak május közepére lesz hivatalos végeredmény. Az országos listás mandátumokat ezután lehet kiosztani, majd értesíteni kell a képviselőket. Így az alakuló ülésre leghamarabb május 18-19-e körül kerülhetne sor.
A külföldi szavazatokkal együtt szombaton megállapított egyéni választókerületi eredmények ellen sorozatban nyújtottak be kifogást: a több mint húsz jogorvoslati kérelem többségét a Fidesz-KDNP jegyzi. Miután az MSZP és az SZDSZ a nem végleges adatok szerint 210, míg a két ellenzéki párt 176 mandátumot szerzett, a jelenlegi kormány többsége nincs veszélyben. Egyelőre a helyzet az, hogy a szavazást a nem jogerős döntés szerint egyetlen választókerületben, Kecskeméten kell megismételni. Ott - választási visszaélésekre hivatkozva - az MSZP és az SZDSZ nyújtott be kifogást.
A Fidesz Püspökladányban a második forduló megismétlését kezdeményezte; itt Csontos János (MSZP) 385 szavazattal szerzett többet, mint ellenfele. Több más helyen a nagyobbik ellenzéki párt - a szavazatszámláló bizottságokban tapasztalt törvénysértésekre hivatkozva - a voksok ismételt összesítését kérte. Újraszámlálást indítványoztak többek között Edelényben, Cegléden és Kiskunfélegyházán; ezekben a szocialista Gúr Nándor kilenc, Czinege Imre 99, illetve Garai István 74 szavazattal nyert.
A külföldi szavazás rendkívül bonyolult, csak a Fidesz által támogatott, ám saját képviselőjelöltjei által is kifogásolt szabályai szerint a múlt vasárnap nem hirdethettek végeredményt. A második fordulóra még nyitva álló 110 egyéni körzet mindegyikébe vártak ugyanis szavazatokat külföldről, így a választás után egy-egy szavazókörben az urnákat nem bontották ki, hogy a követségeken leadott voksokat a többihez keverhessék. A külföldről érkezett 4335 szavazatot az OVB-ben szétválogatták, szombaton a bontatlan urnákba dobták, majd - egy körzet kivételével - az eredményt is megállapították.
Az április 23-án kihirdetett eredmény megváltozására csupán két körzetben volt valódi esély. Kiskunfélegyházán Endre Sándor (Fidesz-KDNP) 37 szavazatnyi előnyt szerzett, ám a szocialista Garai Istvánra és az SZDSZ-es jelöltre együtt a nem értékelt szavazókörben korábban 164-gyel többen voksoltak. A választók pártpreferenciája a második fordulóban sem változott, így a szocialista jelölt nyert. Hasonló volt a helyzet Edelényben, ahol Gúr Nándor 131 szavazattal vezetett, ám az utolsó szavazókör eredményének megállapítása után fordulhatott volna a kocka. Molnár Oszkár (Fidesz-KDNP) kilenc vokssal azonban lecsúszott a mandátumról. A többi körzetben maradt a 23-ai eredmény, így kiesett a parlamentből az MDF-es Gémesi György és a szocialista Nagy Sándor is.
Összességében az erőviszonyok nem változtak, mert Garai egyéni győzelme miatt a Fideszre jutó töredékszavazatok száma annyival nőtt, hogy az MSZP-től elvettek egy országos listás mandátumot. Vagyis: a szocialista Szabó Lajos nem lesz képviselő, mandátumhoz jutott viszont Spiák Ibolya a Fidesz-KDNP-listáról. Ha Kecskeméten ismételni kell, és a kormánykoalíció közös jelöltje futna be, Szécsi Gábor polgármester az SZDSZ-frakció létszámát növelné, az országos listákon viszont nem változna a helyzet. Abban az esetben viszont, ha az MSZP a jogorvoslati eljárásban bárhol elveszítene egy körzetet, visszakapná a listás mandátumot.
A választási bizottságok lapzártánkig az aszódi, a ceglédi, a gödöllői, a nagykállói, valamint a Csongrád megyei 6. és a Hajdú-Bihar megyei 6. körzetben is elutasították az újraszámlálást kérő, illetve az eredmény megsemmisítésére beadott kérelmeket. Az MTI híre szerint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság hat, a Fidesz helyi szervezetei által benyújtott felülvizsgálati kérelmet utasított el.