Cigi és mentol

Egyre többen, elsősorban német rákkutatók emelik fel szavukat a cigarettához adagolt veszélyes adalékanyagok ellen. Tehát nem (csak) a nikotin, hanem a dohánytermékekbe gátlástalanul "becsempészett", erős hozzászokást, függőséget okozó anyagok is ártalmasak. Első pillantásra ártalmatlannak tűnő anyagok ezek. Például a mentol, mely a cigarettához adott több száz ízesítő aroma közül az egyik leggyakoribb. Nem véletlenül.

Belégzésekor, a cigarettafüst letüdőzésekor fokozza a cigaretta kiváltotta kellemes érzetet, miközben csökkenti annak kellemetlen, légutakat ingerlő mellékhatását. Ráadásul fájdalomcsökkentő effektusa is van. Ez különösen a gyerekek dohányzásra szokását könnyíti meg. Vannak más trükkök is. Számos cigarettába egyszerű cukrot és ammóniát is adagolnak - ezek együtt mintegy lágyítják a cigit, "light" érzetet keltenek.

Mindez több oldalról is fokozza a rákkeltő hatást. Egyrészt egyre több cigaretta elszívására, azaz karcinogén nikotin felvételére serkent. Ugye nem kell elismételni, hogy ezzel hány szervben serkenti a rákos elfajulás kockázatát? Másrészt ezek az adalékanyagok maguk is elégnek, és rákkeltőkké alakulnak.

A Német Rákkutató Központ egyre erőteljesebben követeli az összes adalékanyag hozzáadásának betiltását. Egyelőre sikertelenül. A cigaretta eladása, különösen a fejlődő országokban, megállíthatatlanul nő. És ezzel a rákos és az érelmeszesedéses megbetegedések száma is.(N. J.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.